Κρύωσε...και κέρασαν σούπα

Στο 0-0 έμειναν Δόξα και ΑΕΛ σε ένα παιχνίδι που σε καμιά περίπτωση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας

Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα η Δόξα και η ΑΕΛ έμειναν στην «λευκή ισοπαλία» στο Μακάρειο για την 10η αγωνιστική. Απ’ τη μια η ομάδα του Κώστα Σακκά αμύνθηκε σωστά αλλά δεν κατάφερε στις ευκαιρίες της να πετύχει κάποιο τέρμα, ενώ απ’ την άλλη η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ δυσκολεύτηκε αρκετά και πλήρωσε την αδυναμία «αφήνοντας» δυο βαθμούς στη Λευκωσία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Με την έναρξη του παιχνιδιού σημειώθηκε και η πρώτη τελική του αγώνα, καθώς στο 20 δευτερόλεπτα ο Νταβόρ κέρδισε μια κεφαλιά απ’ το ύψος της περιοχής, στέλνοντάς τη μπάλα με δύναμη προς την εστία, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει τον Σισκόφσκι ο οποίος ήταν στην σωστή θέση. Στα επόμενα λεπτά η Δόξα κατάφερε να παγώσει το ρυθμό και αυτό ασφαλώς λειτουργούσε υπέρ της μιας και κρατούσε μακριά απ’ την εστία της τους παίκτες της ΑΕΛ.

Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη τελική ευκαιρία που καταγράφηκε ήταν για την Δόξα όταν στο 18’ ο Σαντίκ πάτησε περιοχή και επιχείρησε το δυνατό σουτ από πλάγια θέση με τον Ριστέφσκι να βάζει το πόδι του και να διώχνει σε κόρνερ.

Δυο λεπτά αργότερα καταγράφηκε η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μπαλντέ επιχείρησε μια σέντρα – σουτ, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά, να ξεγελά τον Βοζίνια που στην προσπάθεια του να διώξει την έστειλε στο δοκάρι, πριν την μαζέψει με δεύτερη προσπάθεια.

Η Δόξα συνέχισε να απειλεί και στο 25’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Οικονομίδη, ο Λαφράνς κέρδισε την κεφαλιά, χωρίς ωστόσο να δίνει στη μπάλα τροχιά προς την εστία.

Εν συνεχεία και μέχρι το φινάλε δεν καταγράφηκε άλλη καλή στιγμή, παρά μόνο προϋποθέσεις, μιας και η κεφαλιά του Πελέ στο 30’ έφθασε εύκολα στα χέρια του Σισκόφσκι, ενώ στις στατικές φάσεις που κέρδισε η Δόξα δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0. Πιο ευχαριστημένος απ’ την εικόνα της ομάδας του ήταν ο Κώστας Σακκάς, ο οποίος είδε τους παίκτες του να ακολουθούν τις οδηγίες του και να μην κινδυνεύουν ιδιαίτερα. Απ’ την άλλη ο Ντούσαν Κέρκεζ είχε παράπονα απ’ τους ποδοσφαιριστές του, οι οποίοι παρά το γεγονός πως είχαν την κατοχή με το μέρος τους (58%) δεν κατάφερναν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Β’ ημίχρονο

Με καλύτερο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, μιας και οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγώνα με στόχο να βρουν το τέρμα που θα τους έφερνε κοντά στη νίκη. Στο 47’ ήρθε και η πρώτη τελική, με τον Μπαλντέ να προσεγγίζει την περιοχή της ΑΕΛ από αριστερά, να συγκλίνει δεξιά και να «πυροβολεί», με τη μπάλα όμως να φεύγει πάνω απ’ το δοκάρι. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε δυο λεπτά αργότερα όταν μετά από μπαλιά στην περιοχή, ο Τσέποβιτς έστρωσε τη μπάλα στον Παπαφώτη, το σουτ του οποίο δεν βρήκε εστία.

Ο ρυθμός που έδιναν οι δυο ομάδες ήταν γρηγορότερος με αποτέλεσμα να σημειώνονται και περισσότερες ευκαιρίες. Στο 55’ ο Μπαλντέ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, πάτησε περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το παράλληλο γύρισμα, χωρίς ωστόσο να βρεθεί κάποιος συμπαίκτης που θα έστελνε τη μπάλα στα δίχτυα. Δυο λεπτά αργότερα ο Παπαφώτης έψαξε με πάσα τον Έουλερ στην περιοχή, ο οποίος έκανε με μιας του σουτ, χωρίς να ανησυχεί τον Σισκόφσκι που μπλόκαρε με σχετική ευκολία τη μπάλα. Στο 62’ ο Παπαφώτης έκλεψε το μπάλα απ’ τον Λαφράνς και αφού βρέθηκε σε θέση βολής στο ύψος της περιοχής, δοκίμασε το πόδι του, χωρίς όμως να βρει στόχο.

Έξι λεπτά αργότερα η Δόξα έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, καθώς μετά από μπαλιά του Ασαμόα στην περιοχή, ο Σάσι από πολύ κοντά (όντας στη μικρή περιοχή) δεν κατάφερε να σημαδέψει την εστία.

Στο 69’ ο Ντούσαν Κέρκεζ προχώρησε σε τριπλή αλλαγή με τους Ντάφερφελντ, Μάζουρεκ και Μάιντεβατς να παίρνουν τη θέση των Αντωνίου, Έουλερ και Νταβόρ, σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Δυο λεπτά αργότερα ο Μάιντεβατς έφυγε από αριστερά με μπόλικη ταχύτητα, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, με την πάσα του προς το μέρος του Πελέ να μην είναι ιδανική και τον τελευταίο να επιχειρεί ένα σουτ το οποίο δεν δυσκόλεψε τον Σισκόφσκι.

Στο 81’ η ΑΕΛ βρήκε ακόμη μια ξεκάθαρη ευκαιρία όταν ο Ντάφερφελντ έφυγε από αριστερά και αφού πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα, με τον Μάζουρεκ από κοντά να μην μπορεί να σημαδέψει με σουτ την εστία.

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με τις δυο ομάδες να μένουν κολλημένες στο μηδέν και να προσθέτουν από ένα βαθμό στην βαθμολογική συγκομιδή τους.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Σαντίκ, Οικονομίδης (76' Αντάμοβιτς), Λαφράνς, Μπαλντέ (88' Ολιβέιρα), Τραϊτσέφσκι, Στυλιανού, Μέσκα, Σάσι (83' Τιτζανί)

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου (69' Ντάφερφελντ), Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Νταβόρ (69' Μάζουρεκ), Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Έουλερ (69' Μάιντεβατς), Πελέ, Τσέποβιτς (79' Τσάβες)

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες Κάρτες: Μπαλντέ, Τραϊτσέφσκι, Αντενόν / Μάιντεβατς

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Μενέλαος Αντωνίου