Έκτη σερί… και πλησιάζει κορυφή (vid)

Νέο τρίποντο για την ΑΕΚ, που κέρδισε εκτός έδρας τη Δόξα με 1-0, συνεχίζοντας την καταδίωξη της για το πρωτάθλημα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Το καθήκον της έκανε η ΑΕΚ, που στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής κέρδισε στο «Γλαύκος Κληρίδης» τη Δόξα με 1-0 και εκμεταλλεύτηκε τις βαθμολογικές απώλειες της Πάφου. Η ομάδα του Λουίς Όλτρα έφτασε στη νίκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο στο 60’ κι ενώ η μπάλα κόντραρε στον Αντενόν.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα της Λάρνακας έφτασε τους 31 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση και μετρώντας πλέον όσους βαθμούς έχει κι η δεύτερη Πάφος (έχει πλεονέκτημα το συγκρότημα του Μπεργκ λόγω του ότι κέρδισε στο μεταξύ τους ματς). Στην ενδέκατη θέση έντεκα βαθμούς παρέμεινε η Δόξα.

Α’ Ημίχρονο

Με επιθετική διάθεση άρχισε το ματς η ΑΕΚ, που μέχρι το ενδέκατο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στη Δόξα είχε χάσει τρεις αξιόλογες ευκαιρίες. Παθητικός ήταν ο ρόλος των γηπεδούχων στην αρχή του αγώνα, ωστόσο στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και κράτησαν για μεγάλο χρονικό διάστημα τον αντίπαλο τους μακριά απ’ την εστία του Σισκόφσκι.

Η πρώτη τελική του αγώνα καταγράφηκε μόλις στο 2’, όταν ο Γκιούρτσο σούταρε εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα μόλις έξω. Δύο λεπτά αργότερα σημειώθηκε άστοχο σουτ από πλευράς του Τρισκόφσκι, ενώ στο 11’ οι «κιτρινοπράσινοι» έχασαν την πρώτη κλασική ευκαιρία του παιχνιδιού. Μετά από γύρισμα που έγινε απ’ τα αριστερά, ο Σανχούρχο πήρε την μπάλα σε πολύ πλεονεκτική θέση, επιχείρησε το σουτ… όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σισκόφσκι.

Μετά απ’ αυτή τη φάση έπρεπε να περάσουν περισσότερα από είκοσι λεπτά για νακαταγραφεί νέα τελική από τους φιλοξενούμενους, αφού οι παίκτες του Ρικάρντο Τσέου κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και αμύνθηκαν υποδειγματικά.

Παρότι όμως ο αντίπαλος τους ανέβασε στροφές, οι φιλοξενούμενοι αν μη τι άλλο δεν επέτρεψαν να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία του Πίριτς. Μοναδική εξαίρεση αποτελεί η πολύ φιλόδοξη προσπάθεια του Ασαμόα, που στο 21’ αφού είδε τον Βόσνιο κίπερ εκτός εστία προσπάθησε να σκοράρει απ’ το χώρο του κέντρου. Η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η τελευταία αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 37’ και άνηκε στην ομάδα του Λουίς Όλτρα, με τον Σισκόφσκι να βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ με τον Τρισκόφσκι.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β' Ημίχρονο

Ίδιο ήταν το σκηνικό στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με την ΑΕΚ να κρατά περισσότερο μπάλα και να ψάχνει τρόπους να απειλήσει, με τη Δόξα όμως να αμύνεται πολύ καλά.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη σημειώθηκε στο 52’, όταν μετά από πάσα του Μπένι ο Στυλιανού πήρε την μπάλα εντός περιοχής, όμως το σουτ του δεν ήταν καλό.

Εκεί που φαινόταν πολύ δύσκολο για να καταγράψουν οι φιλοξενούμενοι κάποια αξιόλογη στιγμή, ο Γκιούρτσο… με τη βοήθεια της τύχης, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 60’. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ούγγρου, η μπάλα βρήκε στον Αντενόν άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα!

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι άλλαξαν τρόπο παιχνιδιού και σε μια προσπάθεια για να ισοφαρίσουν έγιναν πολύ πιο επιθετικοί. Μάλιστα στο 68’ «άγγιξαν» την ισοφάριση, με τον Καραμανώλη να κάνει μια δυνατή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και τον Πίριτς να αποκρούει εντυπωσιακά.

Ακριβώς στο επόμενο λεπτό ο Τρισκόφσκι έκανε κακό σουτ από το ύψος του πέναλτι, ενώ ο Μπένι αστόχησε από το ύψος του πέναλτι στο 71’.
Η τελευταία αξιόλογη στιγμή του αγώνα έμελλε να καταγραφεί στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όταν ο Αντενόν αστόχησε με κεφαλιά από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση.

Έστω κι αν καρδιοχτύπησε στο φινάλε, η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει σε μια υπερπολύτιμη νίκη, παίρνοντας το ζητούμενο που δεν ήταν άλλο από τους τρεις βαθμούς.

Δόξα: Σισκόφσκι, Στυλιανού (66' Τιντζανί), Αντενόν, Καραμανώλης, Κέρλα, Κοβάσεβιτς, Ασαμόα (79' Σόμπτζικ), Βαγιέχο, Ντίας (85' Κάργκμπο), Αμπντουλαχί (66' Ίλιτς), Σαντίκ.

ΑΕΚ: Πίριτς, Κάσας, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Σανχούρχο (61' Mάμας), Πονς, Φαράζ (61' Λόπες), Γκιούρτσο (79' Ροσάλες), Άλτμαν (90' Ρομό), Τρισκόφσκι (79' Εγγλέζου).

Σκόρερ: - / 60' Γκιούρτσο

Κίτρινες: 26' Αμπντουλαχί, 56' Κέρλα, 88' Κοβάσεβιτς / 54' Γκονζάλεθ (στο όριο), 94' Μάμας.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης.