Δοκάρι, δοκάρι… διπλό (vid)

Κοίταξε στα μάτια τη Μπέτις ο Άρης όμως δεν είχε κέρδος

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Άρης που ηττήθηκε με 1-0 από τη Ρεάλ Μπέτις μέσα στο στάδιο «Άλφαμεγα». Σ’ ένα ισορροπημένο ματς η ομάδα της Λεμεσού απώλεσε αρκετές ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να πάρει το ζητούμενο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Πέρεζ στο 75’.

Α’ ημίχρονο

Με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε το παιχνίδι. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απείλησε για πρώτη φορά στο ματς μόλις στο 2ο λεπτό, με το διαγώνιο σουτ του Μπαμπίκα από τα δεξιά να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σίλβα.

Δύο λεπτά μετά η ομάδα του Σπιλέφσκι «άγγιξε» το γκολ με πρωταγωνιστή τον Μαγιαμπέλα! Ο Ζόκε έβγαλε μόνο του τον φορ του Άρη απέναντι από τον Σίλβα, πέρασε τον Ισπανό τερματοφύλακα, έκανε το σουτ με τον Πετσέλα να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο 13’ η ομάδα της Ανδαλουσίας απείλησε για πρώτη φορά στο ματς με το διαγώνιο σουτ του Ενρίκε από τα αριστερά της περιοχής να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Βανά.

Η Λεμεσιανή ομάδα απείλησε εκ νέου στο 30’, με τον Μπαμπίκα μετά από εξαιρετική ενέργεια να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Γκομίς να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ με την μπάλα να σταματάει σε σώμα αμυντικού.

Ένα 10λεπτο μετά οι φιλοξενούμενοι έχασαν καλή φάση με το μακρινό ευθύβολο σουτ του Ροντρίγκες να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βανά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Ισπανοί βρέθηκαν κοντά στο γκολ, με τον Ελζαζούλι να μπαίνει στη περιοχή από τα δεξιά, να γυρίζει στον Πέρετζ ο οποίος από το σημείο του πέναλτι σημάδεψε το σώμα του Μουσούντα.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Με τους Ισπανούς να μπαίνουν πολύ δυνατά, ξεκίνησε η επανάληψη στη Λεμεσό. Η ομάδα του Πελεγκρίνι έχασε τεράστια φάση στο 47’, με τον Βινίσιους να βγαίνει απέναντι από τον Βανά, να κάνει το πλασέ και τον πορτιέρο του Άρη να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά η ομάδα του Σπιλέφσκι είχε καλή προϋπόθεση για να ανοίξει το σκορ. Ο Μπαμπίκα έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά με τον Πετσέλα να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή προτού ο Γκομίς σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 62ο λεπτό ο Βανά είπε «όχι» στο σουτ του Πέρεζ. Ο τελευταίος μόνος από τα δεξιά της περιοχής έκανε το σουτ και ο πορτιέρο του Άρη με υπέροχη απόκρουση με το ένα χέρι έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 74’ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Μαγιαμπέλα μετά από υπέροχη κάθετη του Ζόκε να βγαίνει απέναντι από ον Σίλβα και με πλασέ να σημαδεύει τη δεξιά δοκό!

Όμως το ποδόσφαιρο δεν συχωράει και στην αμέσως επόμενη φάση η Μπέτις άνοιξε το σκορ. Ο Ντιαό σημάδεψε το δοκάρι μετά τη σέντρα του Ελζαλζουλί, με την μπάλα στη συνέχεια να στρώνεται στον Πέρεθ ο οποίος από το σημείο του πέναλτι την έστειλε στο πλεχτό του Βανά.

Στο 87’ η ομάδα του Σπιλέφσκι ακούμπησε την ισοφάριση με τον Σπόλιαριτς να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ και να σημαδεύει την δεξιά κάθετη δοκό του Σίλβα.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν περεταίρω την αντίπαλη εστία.

Έτσι το συγκρότημα του Σπιλέφσκι γνώρισε την δεύτερη του ήττα στον όμιλο και έμεινε στους 3 βαθμούς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί (26' Καζού), Μουσούντα, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Ζόκε, Στρούσκι (63' Μπράουν), Μαγιαμπέλα (85' Μοντνόρ), Γκομίς (85' Στεπίνσκι), Μπενγκστόν (85' Σπόλιαριτς), Μπαμπίκα.

Ρεάλ Μπέτις (Πελεγκρίνι): Σίλβα, Ρόκα, Πετσέλα, Ρουιμπάλ, Βινίσιους, Πέρεζ (79' Ινγκλέσιας), Ροντρίγκεζ, Καρβάλιο (79' Γκουαρδάδο), Ενρίκε (73' Ίσκο), Χοσέ (73' Σουάρεζ), Εζαλζουλί (88' Ρόντρι).

Σκόρερ: - / 75' Πέρεζ

Κίτρινες: 28' Μπενγκστόν, 55' Γκομίς / 59' Πέρεζ

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Filip Glova

VAR: Michal Ocenáš