Άρης πέντε αστέρων... «πάτησε» τον Ολυμπιακό!

Έκανε με εμφαντικό τρόπο το δυο στα δυο και τώρα βλέπει ΑΠΟΕΛ

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Άρη ο οποίος επικράτησε άνετα του Ολυμπιακού με 5-0 στο Τσίρειο. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφερε να κάνει το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μπένγκτσον 23’, Μπαμπίκα 30’, 51’, Μπράουν 47’ και Σπόλιαριτς 88’.

Α’ Ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λεμεσό με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους φιλοξενούμενους να είναι καλά κλειστοί στο δικό τους μισό.

Μόλις στη πρώτη του φάση στο παιχνίδι στο 23ο λεπτό, ο Άρης κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με το εκπληκτικό μακρινό σουτ του Μπένγκτσον να καταλήγει στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κόβατς.

Η ομάδα του Σπιλέφσκι συνέχισε να έχει την υπεροχή και επτά λεπτά μετά διπλασίασε το προβάδισμα της χάρης στην εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μπαμπίκα ο οποίος μπήκε μέσα στη περιοχή, ελευθερώθηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο και με ένα υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Ολυμπιακού.

Στο 36’ η ομάδα του Γιάννη Πετράκη απείλησε για πρώτη φορά με τον Ντεσιρέ να κατεβάζει την μπάλα μέσα στη περιοχή, να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ μετά την σωτήρια προβολή του Μπρόρσον.

Πέντε λεπτά μετά η Λεμεσιανή ομάδα απάντησε στην ευκαιρία του Ολυμπιακού με τον Μπένγκτσον ο οποιος δοκίμασε και πάλι το πόδι του από μακριά αναγκάζοντας τον Κόβατς σε μια εξαιρετική απόκρουση.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Άρη να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα (2-0) και την ομάδα της Λευκωσίας να καλείται να αντιδράσει.

Β’ Ημίχρονο

Φορτσάτα ξεκίνησε και το Β’ μέρος ο Άρης που μόλις στο 47’ κατάφερε να κάνει τρία τα τέρματα του με την εκτέλεση φάουλ του Μπράουν να αιφνιδιάζει τον Κόβατς ο οποίος έκανε λάθος εκτίμηση.

Η Ελαφρά «Ταξιαρχία» δεν σταμάτησε εδώ αφού τέσσερα λεπτά μετά σκόραρε ξανά, με τον Τζαβέ να κάνει τη παράλληλη πάσα στη καρδία της περιοχής του Ολυμπιακού και τον Μπαμπίκα να πλασάρει χωρίς πρόβλημα και να γράφει το 4-0.

Στο 58’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την καλύτερη τους ευκαιρία στον αγώνα με τον Γκεριέ να βγαίνει απέναντι από τον Άλβες και το τελευταίο να αποκρούει εξαιρετικά με τα πόδια.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της στην επανάληψη στο 69ο λεπτό, με τον Ντεσιρέ να μπαίνει στη περιοχή, να κάνει το συρτό σουτ και τον Βανά να μαζεύει σταθερά.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το 4-0 θα ήταν και το τελικό σκορ, ο Σπόλιαριτς ήρθε να βάλει το «κερασάκι στη τούρτα» στο 88’ μετά την εξαιρετική πασά του Κακόριν, ο πρώτος βγήκε απέναντι από τον Κόβατς για να γράψει και το τελικό 5-0.

Έτσι ο Άρης πήρε μια ευρεία νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό και πάει με τις καλύτερες προϋποθέσεις στο δύσκολο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μπένγκτσον (46' Τζαβέ), Μπράουν, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (46' Κακόριν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε (46' Σλόγκαρ), Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα (63' Σπόλιαριτς).

Ολυμπιακός (Πετράκης): Κόβατς, Καρτασιάν, Μπάρντι, Μουκτάρης (46' Ευτυχίδης), Σάλι (46' Χέντρικς), Ντεσιρέ (70' Καπαρτής), Γκεριέ, Ιωάννου (76' Αντωνίου), Πεχλιβάνης (46' Ψύχας), Νάνι, Κυριάκου.

Σκόρερ: 23' Μπένγκτσον, 30' 51' Μπαμπίκα, 47' Μπράουν, 88' Σπόλιαριτς / -

Κίτρινες: 27' Σόκε / 13' Μουκτάρης

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος