Κορυφή και... περιμένει

Ο Άρης κέρδισε τον Εθνικό με 2-1 και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην πρώτη θέση

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια αποδείχτηκε το σημερινό απέναντι στον Άρη και τον Εθνικό για την 16η αγωνιστική στο Τσίρειο στάδιο, όπου μεγάλος νικητής ήταν ο Άρης με σκορ 2-1. Τα γκολ για τον Άρη σημείωσαν οι Στεπίνσκι (29’) και Πακέ (65’) . Ο Εθνικός πάλεψε αλλά το γκολ του Ντούρις στο 47’ δεν ήταν αρκετό για να του δώσει το κάτι παραπάνω.

Α' Μέρος

Ένα γεμάτο από φάσεις ημίχρονο είχαμε ανάμεσα στον Άρη και τον Εθνικό για το πρώτο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι πήραν και την ουσία, ανοίγοντας το σκορ στο 29’ με τον Μάριο Στεπίνσκι.

Χαλαρά ξεκίνησε ο αγώνας με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά, και χωρίς την μεγάλη φάση. Ο Εθνικός άρχισε λίγο καλύτερα το παιχνίδι ο οποίος είχε και κάποια στημένα τα οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 6’ για τον Άρη. Ο Μποκατίνοφ έκανε το λάθος και έχασε την μπάλα από το Σικόρσκι που βρέθηκε πλάγια από την εστία, αλλά έκανε βιαστικό τελείωμα που κατέληξε εκτός. Άμεση απάντηση από τους παίχτες του Εθνικού με τους Ντούρις και Φόλπρεχτ να βρίσκονται σε καλή θέση, πλασάροντας όμως λανθασμένα και οι δυο.

Αρκετές φάσεις ακολούθησαν με σημαντικότερη εκείνη στο 19’, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ για τον Άρη, ο Ντούριτς πήρε την δυνατή κεφαλιά που είχε κατεύθυνση προς την εστία του Μποκατίνοφ, όμως για καλή του τύχη κατέληξε μόλις έξω και δεν είχαμε αυτογκόλ. Συνέχισε να απειλεί ο Άρης και στο 21’ ο Στεπίνσκι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Μποκατίνοφ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Έπειτα από αρκετές φάσεις και λανθασμένα τελειώματα, ο Στεπίνσκι βρήκε την λύση στο 29’ ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά, μετά από την σέντρα του Ελευθερίου. Ακόμη μια ευκαιρία ήρθε από πλευράς Εθνικού στα τελευταία λεπτά, με τον Περατικό να κάνει την κεφαλιά αλλά να καταλήγει πάνω από την εστία του Βανά.

Β' Μέρος

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον Εθνικό, αφού μόλις στο 47’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το καινούριο του απόκτημα, τον Μιχαήλ Ντούρις. Ο Ζάκπα έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Σλοβάκος με προβολή πρόλαβε την έξοδο του Άλβες και σκόραρε για την ομάδα του Εθνικού. Στο 59’ ήρθε ακόμη μια καλή φάση για τον Εθνικό με τον Ελουντού να κάνει ατομική προσπάθεια, κάλυψε μέτρα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε όμως στον Σίλντενφελντ και κατέληξε σε κόρνερ.

Λίγα λεπτά κράτησε η χαρά για τον Εθνικό, συγκεκριμένα 18, αφού στο 65’ ο Πακέ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Άρη. Ο Μπαμπίκα έκανε την σέντρα στην περιοχή από τα αριστερά και εύκολα με κεφαλιά ο Γάλλος έκανε το 2-1 για την ομάδα της Λεμεσού.

Δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ξανά ο Εθνικός, παρά τις αρκετές φάσεις που είχε στον αγώνα, ειδικότερα στα τελευταία λεπτά, που απείλησε αρκετά.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Άρης: Bάνα, Μανού, Σικόρσκι (37' Μπαμπίκα) , Στεπίνσκι, Πακέ (72' Ράντουτ), Κβάσιουκ (92' Αντρέου), Σίλντενφελντ, Ελευθερίου, Μπρόρσον, Πατσέκο (72' Ιωσιφίδης), Σιμιόν.

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Περατικός (75' Ντόλεζαλ), Καρασάουσκς, Χουντόμπιακ, Ζάκπα (69' Μ. Ηλία), Ιωάννου (63' Ηλία) , Κυπριανού, Φόλπρεχτ (46' Ελουντού), Ταράσοφς, Χολ, Ντούρις.

Σκόρερ: 29' Στεπίνσκι, 65' Πακέ / 47' Ντούρις

Κίτρινες: 14' Κβάσιουκ / 77' Χουντόμπιακ, 87' Χολ

Κόκκινες: -/-

Διαιτητής: Ανδρέας Μ. Αργυρού

ΑΡΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση

Άρης: Σε βαθιά κρίση

Πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο οι περσινοί πρωταθλητές – Τελικός το επερχόμενο ματς με την ΑΕΚ