Θεός στο Κολόσσι… ο Άρης! (vid)

Πρώτη νίκη μέσα στο 2023 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» που κέρδισε 3-1 τον Απόλλωνα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Στις νίκες επέστρεψε ο Άρης, ο οποίος σε παιχνίδι για την 20η αγωνιστική κέρδισε ως τυπικά γηπεδούχους τον Απόλλωνα στο «Στάδιο Αλφαμέγα» με 3-1. Σκόρερ για τους νικητές οι Κακόριν (29’ και 82’) και Στεπίνσκι (45’).

Σημειώνεται πως το δεύτερο τέρμα του Ρώσου φορ προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ άθελα του ο Μπρόρσον έβαλε ξανά τους «κυανόλευκους» στο παιχνίδι, αφού σημείωσε αυτογκόλ στο 73’. Δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος είχε η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη, η οποία είχε τα καλά της διαστήματα κι αν ήταν πιο εύστοχη... ίσως να μπορούσε να έχει βαθμολογικό όφελος.

Με αυτή του τη νίκη, το συγκρότημα του Αλεξέι Σπιλέφσκι έφτασε τους 37 βαθμούς και εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση, την ίδια ώρα που ο Απόλλωνας παρέμεινε στην έκτη θέση με 32 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός του πρώτου μέρους, με την ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη να υπερέχει συνεχώς στην κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι φάσεις και οι καλές στιγμές ήταν μοιρασμένες. Πιο εύστοχοι οι τυπικά γηπεδούχοι, που πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 2-0.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας, ο οποίος κατέγραψε τρεις τελικές στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα! Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε μόλις στο 3’, όταν ο Ουάρντα πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα έξω. Ένα λεπτό μετά, ο Βανά απόκρουσε στο σουτ του Πίττα εντός περιοχής, ενώ στο 6’ ο Ουάρντα σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα όμως να σταματά στο δεξί δοκάρι του Βραζιλιάνου κίπερ.

Από το 15ο λεπτό και έπειτα, ο Άρης άρχισε να ανεβάζει στροφές και στο 19’ είδε τον Γκομίς να σκοράρει από κοντά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σόκε έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής αναγκάζοντας τον Γιοβάνοβιτς σε μια φοβερή επέμβαση, ωστόσο ο Γάλλος φορ ακολούθησε τη φάση και σκόραρε. Παρά ταύτα, το γκολ δεν μέτρησε αφού ο πρώην επιθετικός της Γκινγκάμπ ήταν οφσάιντ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να κερδίζουν μέτρα και στο 29’ εκμεταλλεύτηκαν το τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας, κάνοντας το 1-0 με τον Κακόριν. Μετά από γέμισα στην περιοχή των «κυανολεύκων», οι Πειμπέρνς και Αλεξάντερ Γιοβάνοβιτς δεν συνεννοήθηκαν καλά, με την μπάλα να στρώνεται στον Ρώσο φο, ο οποίος σκόραρε μπροστά από κενή εστία.

Ο Απόλλωνας «άγγιξε» την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις. Η πρώτη καταγράφηκε στο 33’, όταν ο Βα μπήκε περιοχή και έδωσε στον Χέντι, ο οποίος σούταρε από θέση βολής, βλέποντας όμως τον Βανά να είναι στη σωστή θέση και να αποκρούει. Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Φιλιώτη να μπει περιοχή με όμορφο τρόπο, με τον Κύπριο μπακ να δίνει στον Σαχάρ. Ο Ισραηλινός πλάσαρε από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και πέρασε έξω.

Τον αντίπαλο για τις μεγάλες χαμένες του φάσεις «τιμώρησε» στο 45’ του πρώτου ημιχρόνου ο Στεπίνσκι. Ο Γκομίς έδωσε στον Στρούσκι, ο οποίος έψαξε τον Πολωνό, που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας. Η μπάλα βρήκε αρχικά στον Βούκασιν και ακολούθως στρώθηκε στον 27χρονο επιθετικό, ο οποίος δεν θα μπορούσε να αστοχήσει από τόσο πλεονεκτική θέση.

Β’ Ημίχρονο

Από εκεί που έμεινε το πρώτο μέρος συνεχίστηκε το δεύτερο, καθώς ο Απόλλωνας συνέχισε να κρατά περισσότερο μπάλα ψάχνοντας τρόπους να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 56’, όταν ο Πίττας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Βανά να αποκρούει.

Ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά στο 61’, όταν ο Μπαμπίκα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και σούταρε εντός περιοχής, στέλνοντας όμως την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 69’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν τρία τα τέρματα τους, καθώς μετά από όμορφη εναλλαγή της μπάλας, ο Κακόριν βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος κατάφερε να αποκρούσει.

Μετά την κλασική ευκαιρία που έχασε ο Ρώσος ο φορ κι εκεί που φαινόταν πως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ελέγχει το ματς, ο Μπρόρσον άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βανά και έβαλε ξανά τον Απόλλωνα στο παιχνίδι. Το γκολ πιστώνεται ο Ζράντι, ο οποίος με υπέροχη ενέργεια πέρασε από τον Γιαγκό, πάτησε περιοχή από τα αριστερά και έστειλε την μπάλα εκεί που ήταν ο Σουηδός στόπερ.

Ωστόσο, το τέρμα αυτό έδωσε περισσότερη ώθηση στους γηπεδούχους παρά στους «κυανόλευκους», με τον Κακόριν να βλέπει τον Γιοβάνοβιτς να πιάνει ακόμη ένα σουτ του στο 75’! Παρά ταύτα, ο έμπειρος ποδοσφαιριστής έμελλε να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία του Σέρβου κίπερ στο 82’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο διαιτητής έδειξε παράβαση του Πειμπέρνς πάνω στον Μπαμπίκα, εντός περιοχής, με το VAR να συμφωνεί.

Ακολούθως δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Άρης έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι ενδεκάδες:

Άρης: Άλβες, Πηλέας (72' Μποακί), Μπένγκτσον (85' Ντελμίρο), Στεπίνσκι (56'  Μπαμπίκα), Γκομίς (56' Μαγιαμπέλα), Γιαγκό, Στρούσκι (56' Mπράουν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Κακόριν, Ζόκε.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Βούκασιν (65' Αρτυματάς), Πειμπέρνς (84' Γιόστεν), Πίττας (77' Ντιγκινί), Σπόλιαριτς, Βα (65' Ζράντι), Χαμάς, Φιλιώτης, Σαχάρ, Ουάρντα (84' Ίλιεφ), Χέντι.

Σκόρερ: 29' Κακόριν, 45' Στεπίνσκι, 82' Κακόριν / 71' Μπρόρσον (αυτογκόλ)

Κίτρινες: 51' Σόκε (στο όριο), 86' Ντελμίρο / 49' Σπόλιαριτς, 90' Ίλιεφ.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης