Νίκησε απουσίες και Άρη, με τον συνήθη ύποπτο

Ο Σόουζα «ξελάσπωσε» τον ΑΠΟΕΛ που έφυγε νικητής από τη Λεμεσό

Μεγάλη νίκη και τρείς βαθμοί για τον ΑΠΟΕΛ, παρά τις πολλές δυσκολίες που αντιμετώπιζε στο σημερινό παιχνίδι, νίκησε με 0-1 τον Άρη μέσα στο Τσίρειο. Η ομάδα της Λεμεσού είχε μια πολύ καλή εμφάνιση και αρκετές φάσεις, δεν κατάφερε όμως να σκοράρει και να πάρει το ζητούμενο.

Ά μέρος

Καλή κυκλοφορία της μπάλας και από τις δυο ομάδες, λίγες τελικές για τους γηπεδούχους, καμία από τους φιλοξενούμενους μέχρι και το 45ο λεπτό και πολλά φάουλ είχε το μενού του πρώτου μέρους.

Ακόμη ένας «πονοκέφαλος» ήρθε για τον προπονητή του ΑΠΟΕΛ, αφού μόλις στο 12ο λεπτό έγινε η πρώτη αναγκαστική αλλαγή με τον Τσεπάκ να αντιμετωπίζει πρόβλημα και ο Θεοδώρου να τον αντικαθιστά.

Τέσσερις τελικές δημιούργησαν οι γηπεδούχοι, με σουτ των Σπόλιαριτς και Μάριο Στεπίνσκι, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Σκουφέτ, αφού η μπάλα κατέληξε και στις τέσσερις φάσεις έξω.

Αξιοσημείωτο είναι πως καμία τελική δεν είχαν κάνει οι φιλοξενούμενοι μέχρι και το 45ο λεπτό, αν και είχαν κερδίσει αρκετά φάουλ χωρίς όμως να αξιοποιούν κανένα. Ένα σουτ από δεξιά κατέληξε σε κόρνερ, και η κεφαλιά του Καρώ στη συνέχεια πήγε πάνω από την εστία του Βανά.

Β' Μέρος

Πιο δραστήρια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ, πίεζαν ψηλά και έτσι ανάγκασαν τους γηπεδούχους να είναι πιο συντηρητικοί στο παιχνίδι τους. Μια καλή ευκαιρία για να σκοράρουν οι «γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν στο 55ο λεπτό αφού μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Νατέλ, ο Μπαμπίκα δεν έδιωξε σωστά, ο Σόουζα πήρε τη κεφαλία αλλά αυτή κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Βανά.

Μια έκρηξη επιθέσεων μέσα σε δέκα λεπτά δεν ήταν αρκετή για να πετύχει το γκολ η Ελαφρά Ταξιαρχία, και έτσι το ΑΠΟΕΛ λίγα λεπτά μετά, εκμεταλλεύτηκε τις χαμένες φάσεις και μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ, στο 71ο λεπτό με κεφαλιά του Σόουζα.

Αν και οι «πράσινοι» της Λεμεσού είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες και τελικές (11 Άρης 5 ΑΠΟΕΛ) δεν βρήκαν το κατάλληλο τελείωμα και έτσι «πλήρωσαν» την «ατυχία» τους και έχασαν ένα σημαντικό παιχνίδι και τρείς πολύτιμους βαθμούς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βανά, Μ.Γκαρθία (Φράγκος 81'), Σπόλιαριτς (Πακέ 47'), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Κβάσουκ (Σικόρσκι 63'), Σίλντενφελντ, Ρονγκάλια (Μουσούτα 47'), Μπαμπίκα (Μπράουν 81') , Σιμιόν

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σαβίτς, Τσεπάκ (Θεοδώρου 13'), Ζαμπάλα, Λουντέμο, Σόουζα, Ντονγκαλά, Νάτελ (Σατσιάς 68'), Μάγκλιτσα (Κβιλιτάια 68')

Σκόρερ: -/ Σόουζα (71')

Κίτρινες: Γιαγκό (12'), Βανά (87') / Τσεπάκ (8'), Βινίσιους(47'), Κβιλιτάια(87')

Κόκκινες: -/-

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου

ΕΔΩ ο αγώνας λεπτό προς λεπτό.

ΑΡΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση

Άρης: «Many, many, many, many». What?

Ο Σπιλέφσκι ηθελημένα ή όχι, εκμυστηρεύτηκε τον μεγάλο πόθο του που κόντεψε στη τελική να του στοιχίσει