Παρτάρης με Κυρία...

Φοβερός Άρης… κέρδισε την Ανόρθωση με 3-2

Με ένα καταπληκτικό Στεπίνσκι που πέτυχε 3 γκολ από το 12ο μέχρι το 19ο λεπτό, ο Άρης κέρδισε 3-2 την Ανόρθωση που προσπάθησε να πάρει κάτι καλό από τον αγώνα αλλά υπέκυψε στα τραύματα της από το πρώτο ημίχρονο.

Α΄ ημίχρονο

Χαλαρά ξεκίνησε ο αγώνας στο Τσίρειο χωρίς κάτι ιδιαίτερο , με την πρώτη φάση να έρχεται στο 8ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Στεπίνσκι πέρασε έξω. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε η δράση και μέχρι το 30ο λεπτό τα γκολ έπεφταν βροχή και κανείς δεν περίμενε τέτοια εξέλιξη.

Στο 12ο λεπτό ήρθε το πρώτο γκολ και ήταν από τον Άρη. Μετά από σέντρα του Σπόλιαριτς από τα δεξιά, η άμυνα της Ανόρθωσης αδράνησε και ο Στεπίνσκι από κοντά έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. 5 λεπτά αργότερα η ομάδα του Λιάσου Λουκά θα χτυπούσε ξανά. Στο 17ο λεπτό η ελεφρά ταξιαρχία πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καζού από αριστερά, ο Στεπίνσκι ξεπετάχτηκε στην περιοχή της Ανόρθωσης και με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-0.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, χωρίς να καταλάβει τι γίνεται στο καπάκι ήρθε και 3ο γκολ από τον Άρη για την απόλυτη ψυχρολουσία στο 19ο λεπτό. Με μία γρήγορη αντεπίθεση από αριστερά, η γηπεδούχος ομάδα με δράστη και πάλι τον Στεπίνσκι έκανε τα τέρματα της 3. Ο Πολωνός που πέτυχε με αυτά τα 3 γκολ το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του, βρέθηκε μόνος στην περιοχή της «Μεγάλης Κυρίας» και με ένα απλό τελείωμα νίκησε τον Λόρια.

Η συνέχεια θα έφερνε την Ανόρθωση σε μία πολύ δύσκολη θέση που θα έπρεπε να καταφέρει να αποφύγει. Η φιλοξενούμενη ομάδα προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση και κατάφερε να σκοράρει στο 29ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Ντέλετιτς από τα δεξιά, ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά για το 3-1. Αν μη τι άλλο ήταν ένα γκολ που έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της Αμμοχώστου για το δεύτερο μέρος μιας και στο πρώτο ημίχρονο δεν έγινε κάτι άλλο αξιόλογο μέχρι το τέλος και το σκορ να μένει στο 3-1.

Β΄ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ήταν η ομάδα που ξεκίνησε με ένα σουτ από τον Σπόλιαριτς, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Η συνέχεια ωστόσο θα έφερνε κάτι πολύ θετικό για την Ανόρθωση. Στο 50ο λεπτό η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε σε 3-2, όταν μετά από σέντρα του Ουάρντα, ο Καλτσάς νίκησε τον Βάνα Άλβες για να βρει τα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης στο 53΄ έκανε το σουτ αλλά ο Άλβες του είπς όχι. Επιπλέον και πιο συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια θα μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά όταν μετά από σέντρα του Καλτσά από δεξιά και κεφαλιά του Ρισβάνη, ο Βάνα Άλβες έβγαλε την μπάλα από τα δίχτυα με τρομερή επέμβαση.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Ανόρθωση κρατούσε συνεχώς μπάλα και προσπαθούσε είτε από πλάγια είτε από τον κεντρικό διάδρομο να απειλήσει και να ισοφαρίσει, με την επόμενη καλή της ευκαιρία να είναι στο 73ο λεπτό όταν ο Λάζαρος σέντραρε από αριστερά και ο Ουάρντα από κοντά δεν μπόρεσε με κεφαλιά να σκοράρει.

Μετά και από αυτή την ευκαιρία η Ανόρθωση γυρόφερνε την μπάλα για ένα 3ο γκολ αλλά μάταια καθώς δεν κατάφερνε να βρει τον δρόμο προς την ισοφάριση. Η μοναδική φορά που έφτασε κοντά στο 3-3 ήταν στο 93ο λεπτό όταν μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Καλτσάς, ο Αραγιούρι πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τον Άρη να πετυχαίνει μία σπουδαία νίκη και την Ανόρθωση να γνωρίζει την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, πάλι εκτός έδρας και λίγες μέρες πριν την Γάνδη.

Υ.Γ Ο Στεπίνσκι στο 1ο ημίχρονο και ο Βάνα Άλβες στο 2ο ημίχρονο, χάρισαν τι σπουδαίο τρίποντο στον Άρη Λεμεσού.