Τρίποντο με…ζωγραφιά Ντανίλο! (vid)

Η ομάδα του Μακρίδη επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Απόλλωνας που επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο «Άλφαμέγα». Η ομάδα της Λεμεσού εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της στο B’ μέρος και κατάφερε να επιστρέψει στα επιτυχή αποτελέσματα. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Πίττας 46’, Σπόλιαριτς 80’ και Σλόγκαρ 85’.

Α’ Ημίχρονο

Φορτσάτα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό του και έκλεισε τον Ολυμπιακό στο δικό του μισό.

Μόλις στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ, με τον Χαμάς να βρίσκει τον Χέντι στο δεύτερο δοκάρι ο οποίος σε δεύτερο χρόνο έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας απείλησε εκ νέου με το διαγώνιο σουτ του Γιόστεν από τα δεξιά να περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Μακρίδη συνέχισε τον καταιγιστικό της ρυθμό και έχασε ακόμα μια καλή φάση στο 7’, με το σουτ του Ουάρντα από τα αριστερά της περιοχής να αναγκάζει τον Μολ να διώξει με γροθιές.

Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο 15’ με το μακρινό σουτ του Κα το οποίο όμως έλεγξε σταθερά ο Γιοβάνοβιτς.

Στο 24ο λεπτό οι «κυανόλευκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ! Ο Γιόστεν έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, με τον Πίττα να ξεπετάγεται στο πρώτο δοκάρι, να βάζει την προβολή και να στέλνει την μπάλα μόλις έξω.

Στο 44’ η ομάδα της Λευκωσίας «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της με το πλασέ του Αλσέους από το ύψος της περιοχής να περνάει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Φουριόζα ξεκίνησε την επανάληψη ο Απόλλωνας που στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή του Μολ άνοιξε το σκορ. Ο νεοεισελθόντας Βα έκανε την παράλληλη πάσα από τα δεξιά με τον Πίττα να βάζει την προβολή και να γράφει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι στη συνεχεία έβγαλαν αντίδραση και στο 69’ έχασαν την μεγαλύτερη τους φάση στην αναμέτρηση, με τον Κα να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Χέντρικς σε πρώτο χρόνο να κάνει το πλασέ το οποίο όμως ήταν αδύναμο δίνοντας την ευκαιρία στον Γιοβάνοβιτς να μαζέψει.

Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι με μια «οβίδα» του Σπόλιαριτς διπλασίασαν το προβάδισμα τους! Ο μέσος των «κυανολεύκων» με ένα μακρινό σουτ από τα 25 μέτρα έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Μολ γράφοντας το 2-0.

Η ομάδα της Λευκωσίας όμως έβγαλε αντίδραση και στο 85’ μείωσε στο σκορ με το ωραίο πλασέ του Σλόγκαρ από τα αριστερά της περιοχής.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Σεργίδη πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο ο Απόλλωνας δεν επέτρεψε να απειληθεί περεταίρω η εστία του Γιοβάνοβιτς.

Έτσι οι περσινοί πρωταθλητές επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα και έφθασαν τους 35 βαθμούς.

Απόλλων (Μακρίδης): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Πίττας (86' Ζράντι), Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι, Φιλιώτης, Γιόστεν (46' Βα), Ουάρντα (86' Ίλιεφ), Χέντι (67' Ντιγκινί).

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Μολ, Λιασίδης (66' Σλόγκαρ), Μπάρντι, Κα (76' Χαραλάμπους), Έσσελινκ, Χριστοδούλου (81' Ζευκή), Δόσης (76' Κορομά), Χέντρικς, Γιακουμάκης, Κυριάκου, Αλσέους.

Σκόρερ: 46' Πίττας, 80' Σπόλιαριτς / 85' Σλόγκαρ

Κίτρινες: 51' Βα, 65' Χαμάς, 90+3' Σπόλιαριτς/ 51' Μπάρντι

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς

VAR: Κώστα Ροβέρτος