PSV-Απόλλων 3-0: Πλήρωσε ένα καταστροφικό δεκαπεντάλεπτο (vid)

Ελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης διατηρεί πλέον η λεμεσιανή ομάδα

Καταστροφικά ήταν τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου για τον Απόλλωνα, διάστημα κατά το οποίο η ομάδα της Λεμεσού δέχθηκε τρία γκολ, διαγράφοντας την εξαιρετική προσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου.

Η ολλανδική ομάδα αξιοποίησε τις περιπτώσεις εκείνες στις οποίες βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα της κυπριακής ομάδας, η οποία έδειξε σημάδια αντίδρασης μετά την επιστράτευση των Παπουλλή και Περέιρα.

Η βαριά ήττα από την PSV σαφώς και καθιστά εξαιρετικά δύσκολο το έργο του Απόλλωνα σε μιαν εβδομάδα στο ΓΣΠ, έχοντας όμως την δυνατότητα να κρατήσει την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου στο οποίο θα μπορούσε ακόμη και να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη επίσκεψη του Απόλλωνα στην ολλανδική περιοχή καταγράφηκε στο 6ο λεπτό με τον Μπαουμγκάρτλ να απομακρύνει τη συρτή μπαλιά του Γιαννιώτα από δεξιά, με τους Ολλανδούς να κερδίζουν τρία κόρνερ στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να καταφέρουν να τα αξιοποιήσουν.

Στο 10ο λεπτό ο Ντάμφρις έκανε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής χωρίς όμως να βρει στόχο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ζελάγια τον μιμήθηκε με τη μπάλα να καταλήγει στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 17ο λεπτό ο Γιαννιώτας πέρασε ανάμεσα από δύο αντίπαλους πλασάροντας πάνω στον Ζουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Αγκίρε έκανε το ανέβασμα στο αντίπαλο μισό για να δεχθεί το κόψιμο από τον Ιχατάρεν.

Στο 23ο λεπτό ο Σακέτι δέχθηκε κάρτα η οποία του στερεί το δικαίωμα να αγωνιστείς τον επαναληπτικό ενώ ένα λεπτό αργότερα το φάουλ του Γκακπό πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Γιαννιώτας έκλεψε και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ζουτ να απομακρύνει με τα πόδια, ενώ τρία λεπτά αργότερα μια μονομαχία Μάλεν και Γιούστε έφερε τον πρώτο στο έδαφος χωρίς να υπάρχει πέναλτι.

Μετά το 35ο λεπτό ο προπονητής του Απόλλωνα άλλαξε πλευράς δράσης για τους Γιαννιώτα και Σαρδινέρο, με τον τραυματισμό του Γκουτιέρες στο 41ο λεπτό να ρίχνει το ρυθμό της αναμέτρησης.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με το χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο για τον Απόλλωνα καθώς οι Ολλανδοί εκδήλωσαν ταχύτατη αντεπίθεση στο 47ο λεπτό με τον Ιχατάρεν να πλασάρει εύστοχα και ψύχραιμα για το 1-0. Η αντίδραση της λεμεσιανής ομάδας ήρθε εφτά λεπτά αργότερα με το σουτ οτυ Γκακπέ από πλάγια θέση να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ωστόσο ήταν η PSV η οποία βρήκε ξανά την ουσία με τον Γκακπό στο 56ο λεπτό να κάνει το 2-0 με σουτ από πλάγια θέση.

Ο αποσυντονισμός στην αμυντική γραμμή του Απόλλωνα επιβεβαίωθηκε και στο 61ο λεπτό με Κυριάκου και Μολ να μην συννενοούνται και τον Ντάμφρις με ψύχραιμο πλασέ να κάνει το 3-0. Περέιρα και Παπουλλής επιστρατεύτηκαν στα άκρα της επίθεσης, χωρίς όμως η ομάδα της Λεμεσού να μπορέσει να ξεπεράσει άμεσα το σοκ των τριών απανωτών τερμάτων.

Στο 73ο λεπτό ο Ελλαδίτη επιθετικός ζήτησε πέναλτι σε πέσιμό του στη μεγάλη περιοχή ωστόσο ο Λευκορώσος διαιτητής άφησε την εξέλιξη της αναμέτρησης με τον Πέδρο αμέσως μετά να σημαδεύει το κεφάλι του Περέιρα, η προσπάθεια του οποίου έφυγε μόλις έξω. Πέντε λεπτά αργότερα ο Παπουλλής νικήθηκε σε τετ-α-τετ με τον Ζουτ επιχειρώντας να περάσει τη μπάλα πάνω από το σώμα του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 86ο λεπτό μια εκτέλεση φάουλ του Αγκίρε δεν αξιοποιήθηκε από τον Πίττα ο οποίος επιχείρησε να μπει στην πορεία της μπάλας,ενώ λίγο πριν το φινάλε ο Μαλέν αστόχησε με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή. Στο 2ο από τα τέσσερα λεπτά καθυστέρησης ο Μάρκοβιτς έψαξε τη μείωση του σκορ ωστόσο το φάουλ το οποίο εκτέλεσε σταμάτησε στο ανθρώπινο τοίχος.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Αεικίνητος ήταν ο 20χρονος Κοντί Γκακπό όντας μόνιμη πηγή κινδύνου από το αριστερό άκρο, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε και έβγαλε τη μπαλιά η οποία οδήγησε στο τρίτο γκολ, βοηθώντας την ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ να βάζει γερές βάσεις πρόκρισης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Τα δύο από τα τρία γκολ των Ολλανδών ήρθαν από το αριστερό άκρο με τον Ζοάο Πέδρο να περιορίζεται σε ρόλο θεατή όταν ο Κοντί Γκακπό δημιούργησε και εκτέλεσε. Ο Πορτογάλος ακραίος αμυντικός κατάφερε να περιορίσει τον αντίπαλό του στο πρώτο ημίχρονο, όχι όμως και στο δεύτερο με αποτέλεσμα να γίνει η ζημιά.

PSV (Μ. Φαν Μπόμπελ): Ζουτ, Βιεργκέβερ, Μπαουμγκάρτλ, Μαλέν, Μπεργκβάιν, Γκουτιέρες, Ροσάριο, Γκακπό (84' Χέντριξ), Ντάμφρις, Ιχατάρεν (80' Μήτρογλου), Μποσάγλι (90' Λάτο)

Απόλλων (Σ. Αυγουστή): Μολ, Αγκίρε, Πέδρο, Σακέτι, Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Γιαννιώτας (63' Περέιρα), Γιούστε, Σαρδινέρο (67' Παπουλλής), Γκακπέ (76' Πίττας)

Σκόρερς: 47' Ιχατάρεν, 56' Γκακπό, 61' Ντάμφρις

Γήπεδο: Phillips Stadion

Διαιτητής: Αλέξι Κουλμπάκοβ (Λευκορωσία)

Κίτρινες κάρτες: Μποσαγλί, Μαλέν/Σακέτι (3η)