Πρεμιέρα... Πίττας Show

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο διεθνής επιθετικός σ' ένα παιχνίδι που τα είχε... όλα

Το τελευταίο έμελλε να είναι και το καλύτερο! Σε ένα ματς που τα είχε όλα και, κυρίως, έναν μεγάλο πρωταγωνιστή, ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-2 σε βάρος του Εθνικού και ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθειά του στο νέο πρωτάθλημα.

MVP του αγώνα ο Γιάννης Πίττας, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και έβαλε την υπογραφή του στο τρίποντο που πήραν οι «κυανόλευκοι». Άξιος συμπαραστάτης ο Ζράντι, που έφερε στα ίσα το ματς μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Ηλία, παράβαση που, όπως και στο πέναλτι που κέρδισε ο Απόλλωνας και με το οποίο ο διεθνής επιθετικός έγραψε το 3-2, υποδείχτηκε μετά από επανεξέταση της φάσης στο VAR. Ενδιάμεσα, ο Φόλπρεχτ είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 2-2.

Α’ ημίχρονο
Καλός ρυθμός, φάσεις και, προπαντός, τρία γκολ αποζημίωσαν όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι είτε από την κερκίδα είτε μέσω κάποιας οθόνης, τη βοήθεια της οποίας χρειάστηκε και ο διαιτητής Τιμόθεος Χριστοφή για να υποδείξει πέναλτι υπέρ του Εθνικού για χέρι του Χάμπου Κυριάκου. Ο Μάριος Ηλία ανέλαβε την εκτέλεση και με χτύπημα αλά Πανένκα έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο πρώτο τέταρτο του αγώνα είχαν καλύτερη εικόνα από τον αντίπαλό τους και έδειξαν ικανοί να του δημιουργήσουν προβλήματα κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο. Καλή στιγμή καταγράφηκε στο ενεργητικό τους και στο 14’, όταν το σουτ του Αμπντουλάγεφ πέρασε με δύναμη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Ο Απόλλωνας κρατούσε περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του και προσπαθούσε να αναπτυχθεί κυρίως από τον άξονα και το αριστερό άκρο, έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον δραστήριο και διαρκώς πρόθυμο να αναλάβει πρωτοβουλίες Ζράντι. Διόλου τυχαία, η ενέργεια που είχε στο παιχνίδι του ο Λιβανέζος επιβραβεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο στο 28’, όταν ο κεραυνός που εκτόξευσε με το δεξί του πόδι καρφώθηκε στα δίχτυα του Μπογκατίνοφ για το 1-1.

Από το 30’ κι έπειτα (και μετά από μια κεφαλιά του Πίττα που κατέληξε άουτ) ο ρυθμός κόπασε και η συχνότητα με την οποία καταγράφονταν ευκαιρίες μειώθηκε μέχρι και το τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου. Στο 43’, ωστόσο, ο Πίττας «τρύπησε» τα χέρια του Μπογκατίνοφ (που φέρει ευθύνη για τον τρόπο με τον οποίο δέχτηκε το γκολ) και έφερε «τούμπα» το παιχνίδι. Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση τόσο στον Απόλλωνα όσο και στον ίδιο τον σκόρερ, ο οποίος σε χρόνους καθυστερήσεων είχε άλλες δύο καλές στιγμές για να σκοράρει ξανά όμως δεν κατάφερε να βρει εστία ούτε μετά την όμορφη σκαφτή μπαλιά του Ζράντι, ούτε με ψαλιδάκι.

Β’ ημίχρονο
Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Εθνικό, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει την κεφαλιά του Ηλία. Παρά την τελική προσπάθεια που καταγράφηκε από νωρίς, πάντως, το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε με ρυθμό αντίστοιχο με του πρώτου ούτε είχε πολλές καλές επιθετικές προσπάθειες στα πρώτα του λεπτά. Όλα αυτά, ωστόσο, μέχρι το 64’, όταν ο Φόλπρεχτ εκμεταλλεύτηκε το κατέβασμα του Ντόλεζαλ και με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έφερε το ματς στα ίσα.

Τη λύση για τον Απόλλωνα την έδωσε δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι ο Ψύχας, που κέρδισε πέναλτι που υποδείχτηκε μετά από επανεξέταση της φάσης στο VAR, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πίττας στο 80’. Ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα δεν είπε σε εκείνο το σημείο την τελευταία του λέξη, αφού στο 90' φρόντισε να καθαρίσει το ματς και να κλείσει το δικό του, προσωπικό χατ-τρικ.

Συνθέσεις

Απόλλωνας (Α. Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (88' Μαλεκκίδης), Χάμπος, Κολ (76' Γιάνγκα), Ίλιεφ (65' Τζουμ), Ζράντι (88' Ίντζια), Πίττας, Νταμπό (76' Ψύχας).

Εθνικός (Η. Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Γκόρουπετς, Ιωάννου, Περατικός, Ταράσοβς, Φόλπρεχτ (75' Τολμές), Χουντόμπιακ, Αμπντουλάγεφ (67'), Ζάκπα (75' Κουμής), Ντόλεζαλ (82' Καρασάουκς), Ηλία.

Σκόρερ: Ζράντι (28'), Πίττας (43', πεν. 80', 90') / Ηλία (πεν. 9'), Φόλπρεχτ (64')

Κίτρινες Κάρτες: Ζράντι/ Ντόλεζαλ, Φόλπρεχτ, Ταράσοβς, Ιωάννου

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή