Πλησίασε το θαύμα ο θεός

Κόντεψε να τρελάνει την Ευρώπη ο Απόλλωνας... μα πλέον βλέπει Γιουρόπα

Ο Απόλλωνας επικράτησε της Μακάμπι Χάιφα με 2-0 στο ΓΣΠ αλλά η ήττα με 4-0 στο Ισραήλ στον πρώτο αγώνα τον αφήνει εκτός Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να σκοράρουν δύο γκολ πριν το πρώτο μισάωρο με τους Ογκεντά (19’) και Κολ (26’) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Η Μακάμπι έφτασε πολλές φορές κοντά στο γκολ βρίσκοντας μπροστά της τον εξαιρετικό και απόψε Γιοβάνοβιτς. Ειδικότερα στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνγικερ δεν μπήκε επιθετικά για να ψάξει το τρίτο γκολ. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η πρώτη ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» ήρθε στο 85’ με τον Νταμπό.

Πλέον ο Απόλλωνας συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ και θα μάθει αντίπαλο την Πέμπτη από το Σλόβαν - Ολυμπιακός (πρώτο παιχνίδι 1-1). Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 18/8 στο ΓΣΠ και ο επαναληπτικός μια εβδομάδα αργότερα σε Αθήνα ή Μπρατισλάβα.

Α’ Ημίχρονο

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να πιέσει την άμυνα της Μακάμπι από το πρώτο λεπτό.

Στο 2’ ο Πίττας εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των Ισραηλινών και έκανε το γύρισμα για τον Γιάνγκα αλλά ο Μεναχέμ πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκόλντμπεργκ παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Ογκεντά. Ο κίπερ της Μακάμπι κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Στο 16’ η Μακάμπι έχασε διπλή κλασσική ευκαιρία. Αρχικά ο Νταβίντ με σουτ μέσα από την περιοχή σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε το σουτ του Ατζίλι.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 19’ με ένα φανταστικό πλασέ του Ογκεντά εκτός περιοχής. Ο Γάλλος δεν το σκέφτηκε καθόλου και με αρκετά φάλτσα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κοέν.

Στο 29’ η Λεμεσιανή ομάδα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Κολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάμπου και κακή απομάκρυνση της άμυνας της Μακάμπι, ο Αργεντινός εξαπέλυσε έναν κεραυνό χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον κίπερ των Ισραηλινών.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απείλησαν δύο φορές μέσα σε δύο λεπτά με τον Ατζίλι. Η πρώτη φάση ήταν στο 30’ όταν ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε το σουτ του 29χρονου. Στο 32’ ο Ισραηλινός επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά και πάλι ο κίπερ του Απόλλωνα έκανε μια φανταστική απόκρουση.

Στο 38’ ο Πιερό έκανε την προβολή και ο Χαμάς έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Το σκορ ημιχρόνου ήταν το 2-0.

Β’ Ημίχρονο

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν για τους φιλοξενούμενους. Στο 49’ ο Νταβίντ έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Γιοβάνοβιτς.

Στο 59’ οι Ισραηλινοί απείλησαν ξανά με τον Μεναχέμ το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

Η Μακάμπι έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 65’ με τον Νταβίντ ο οποίος πάνω στη γραμμή δεν κατάφερε να σκοράρει μετά από γύρισμα πάρε-βάλε του Πιερό.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 70’ μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στη συνέχεια άουτ.

Ουσιαστικά ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να απειλήσει στην επανάληψη. Αντίθετα, οι Ισραηλινοί μπήκαν με περισσότερες απαιτήσεις στο δεύτερο μέρος και ήταν πολύ πιο επιθετικοί.

Η πρώτη φάση για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 85’ και ήταν από αυτές που λέμε δεν χάνονται. Ο Καμπράλ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Νταμπό σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα να παραμείνει το 2-0 το οποίο όμως αφήνει εκτός Τσάμπιονς Λιγκ τους πρωταθλητές μετά το 4-0 του πρώτου αγώνα στο «Σάμι Οφέρ».

Απόλλων (Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ (73' Αρτυματάς), Χαμάς, Χάμπος (73' Βα), Κολ, Ογκεντά (73' Σαχάρ), Πίττας, Ντινγκινί, Γιάνγκα (57' Νταμπό)

Μακάμπι (Μπαχάρ): Κοέν, Σούντγκρεν, Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Μεναχέμ (61' Κορνούντ), Αμπού Φανί, Λαβί, Αράντ (46' Μοχάμεντ), Νταβίντ (76' Λέβι), Ατζίλι (61' Χαζίζα), Πιερό (90+3' Ρουκαβίτσα)

Σκόρερ: 19' Ογκεντά, 26' Κολ / -

Κίτρινες κάρτες: 10' Πίττας, 42' Ντιγκινί, 45+4' Κολ, 60' Ογκεντά, 89' Βα / 10' Αμπού Φανί, 56' Μεναχέμ, 67' Κορνούντ, 86' Σούντγκρεν

Κόκκινες κάρτες: - / -

Διαιτητής: Φέλιξ Ζβάγερ