Γύρισε ο διακόπτης… με γαλλικό κλειδί! (vid)

Επέστρεψε στις νίκες μετά από καιρό ο Απόλλωνας, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαλμπουενά

Επιτέλους νίκη για τον Απόλλωνα μετά από πέντε σερί ματς μακριά από το τρίποντο. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 3-0 του Οθέλλου στο «Αμμόχωστος» και πανηγύρισε νίκη μετά από τις 22 Οκτωβρίου στο «διπλό» επί της ΑΕΖ στο ίδιο γήπεδο. Ο Άγγελος Τσολάκης στο ντεμπούτο του παρουσίασε βελτιωμένο τον Απόλλωνα μέσα στο γήπεδο, ο οποίος ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο και με πρωταγωνιστή τον Βαλμπουενά πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Ο Γάλλος άσος σκόραρε τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του, κάνοντας πράγματα και θαύματα μέσα στο γήπεδο, ενώ το τρίτο γκολ το πέτυχε ο Αμπντουραχίμι. Ο Απόλλωνας με αυτή τη νίκη πάτησε στην 6η θέση με 22 βαθμούς, έχοντας αγώνα περισσότερο από τις πιο κάτω ομάδες, ενώ ο Οθέλλος έμεινε στην 12η θέση με εννέα βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά του ματς ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά με σκοπό να κρατήσει μπάλα και να πιέσει ψηλά τον Οθέλλο για να φτάσει πρώτος στο γκολ. Μόλις στο πρώτο λεπτό έχασε ευκαιρία μετά από μπαλιά του Βαλμπουενά, ο Κρέμτσικ έκανε την κεφαλιά, μάζεψε εύκολα ο Ταουντούλ.

Στη συνέχεια προσπάθησε ο Οθέλλος μετά το 10’ να ανέβει και να κρατήσει λίγο μπάλα, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει και ιδιαίτερα την εστία του Λέουβμπεργ, με τους «γαλάζιους» να ελέγχουν το ματς.

Στο 19’ απείλησε ξανά ο Απόλλωνας μετά από απευθείας εκτέλεση του Βαλμπουενά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Οθέλλου.

Μετέπειτα ο Οθέλλος ανέβηκε και κράτησε μπάλα, χάνοντας μάλιστα καλή ευκαιρία στο 29’ με το σουτ του Ναρντίνι να φεύγει λίγο έξω.

Από εκεί και πέρα μετά το 30’ ο Απόλλωνας έκανε ένα μονόλογο μέσα στο γήπεδο, κρατώντας μπάλα και δημιουργώντας ευκαιρίες. Μέσα σε δύο λεπτά έχασε τρεις φάσεις η ομάδα της Λεμεσού, με τον Κρέμτσικ στο 35’ να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα απείλησε ξανά ο Απόλλωνας με τον, αμέσως μετά ο Ταουντούλ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την σέντρα-σουτ του Βαλμπουενά. Ένα λεπτό μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Εκπολό έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Η υπεροχή του Απόλλωνα έφερε καρπούς, καθώς στο 37’ ο Βαλμπουενά πήρε την μπάλα εντός περιοχής και με όμορφη ενέργεια απέφυγε τους αμυντικούς του Οθέλλου, κάνοντας το πλασέ για να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

Μετά το τέρμα του Απόλλωνα ο Οθέλλος έχασε τεράστια φάση να ισοφαρίσει στο 41’ με τον Ουεσλάτι να μπαίνει εντός περιοχής και να κάνει το πλασέ, αναγκάζοντας τον Λέουβμπεργκ σε δύσκολη απόκρουση.

Ένα λεπτό μετά στο 42’ η ομάδα του Τσολάκη αντέδρασε, χάνοντας μεγάλη φάση με τον Ποντικό να κάνει εντός περιοχής το σουτ, όμως ο Ταουντούλ απέκρουσε δύσκολα.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Απόλλωνας πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε και πάλι καλύτερα και μόλις στο 48’ κέρδισε πέναλτι με τον Ποντικό να ανατρέπεται από τον Ουεσλάτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια ο Οθέλλος παρουσιάστηκε επηρεασμένος από το δεύτερο γκολ, με τον Απόλλωνα να ελέγχει πλήρως το ματς.

Στο 51’ χάθηκε ευκαιρία για τον Απόλλωνα, μπαλιά του Κρέμτσικ σουτ του Βαλμπουενά η μπάλα έξω.

Στο 53’ νέα φάση για τους φιλοξενούμενους, πήρε μπάλα ο Κρέμτσικ εντός περιοχής έκανε το σουτ, μάζεψε ο Ταουντούλ στη σωστή θέση.

Μετέπειτα ο Οθέλλος ανέβηκε και προσπάθησε να φτάσει σε ένα γκολ για να μπει στο παιχνίδι και έχασε δύο καλές φάσεις στο 69’ και στο 70’ με τα σουτ των Ουεσλάτι και Κυριάκου, όμως κανένα δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Απόλλωνας στη συνέχεια κατάφερε και έλεγξε το ματς, περιόρισε τον αντίπαλο και στο 76’ μετά από λάθος στην άμυνα του Ταουντούλ, ο Αμπντουραχίμι πήρε την μπάλα και με κοντινό πλασέ έκανε το 3-0 για την ομάδα του, τελειώνοντας το παιχνίδι.

Στη συνέχεια τα εναπομείναντα λεπτά ήταν τυπικής διάρκειας με τον Απόλλωνα να παίρνει σημαντικό «διπλό» με 3-0 στο ντεμπούτο του Τσολάκη και να επιστρέφει στις νίκες μετά από πέντε ματς.