Μετρίασε το κάζο ο Κρμέντσικ (vid)

Με δύο γκολ του Τσέχου φορ... αν μη τι άλλο ο Απόλλωνας, απέφυγε την πέμπτη σερί ήττα του (2-2)

Δεν σηκώνει κεφάλι ο Απόλλωνας!

Η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στο 2-2 με τον Εθνικό σε παιχνίδι που έγινε στο Δασάκι της Άχνας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «γαλάζιοι» μπήκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Κρμέντσικ και ήταν καλύτεροι στο α’ μέρος. Ωστόσο ο Εθνικός έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 36ο λεπτό με τον Καμπρέρα και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τον Λίπσκι (58’).

Ο Τσέχος φόρ όμως έσωσε τον βαθμό με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 90', διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Έτσι το σύνολο του Μιλόγεβιτς ανέβηκε στην 7η θέση με 19 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός βρίσκεται στην 9η με 13.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ αρκετά νωρίς στο παιχνίδι, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Κρμέντσικ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα «γαλάζια» και έβαλε μπροστά την ομάδα του. Μετά από εξαιρετική κίνηση και σέντρα του Βαλμπουενά ο Τσέχος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Ακολούθησε ισορροπημένο παιχνίδι με τον Εθνικό να προσπαθεί για την ισοφάριση και τον Απόλλωνα να υπερασπίζεται με επιτυχία το υπέρ του προβάδισμα.

Μετά το πρώτο τέταρτο ο σκόρερ βρήκε άλλη μια καλή φάση για να σκοράρει με πανομοιότυπο τρόπο, ο Παναγή όμως έσωσε την προσπάθεια του, όπως και του Κοστάκε.

Ο Απόλλωνας ήταν πιο απειλητικός και γινόταν επικίνδυνος κυρίως με τον Κρμέντσικ που βρισκόταν σε καλή μέρα. Ο Εθνικός έβγαινε ψηλά όμως δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Οι «γαλάζιοι» συνέχισαν να ψάχνουν το δεύτερο γκολ, όμως ενώ έδειχνε να έχει τον έλεγχο δέχτηκε την  ισοφάριση.

Στο 36ο λεπτό ο Καμπρέρα έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μετά από λάθος του Απόλλωνα, η ομάδα της Άχνας έφυγε στην αντεπίθεση με τρεις παίχτες, ο Ντράζιτς γύρισε στον Αργεντινό που με δεύτερη προσπάθεια έκανε το σουτ και έγραψε το 1-1.

Ακολούθησε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, με τον Βαλμπουενά να μη βρίσκει στόχο όμως από κοντά.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν αρκετά καλός στο ξεκίνημα, όμως ο Απόλλωνας ήταν αυτόςπου κρατούσε περισσότερο μπάλα και γινόταν επικίνδυνος.

Ο Βαλμπουενά δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του, χωρίς όμως να απειλείται ιδιαίτερα ο Παναγή.

Στο 56ο λεπτό ο Εθνικός ήταν αυτός που βρήκε δεύτερο γκολ και έφερε τούμπα το παιχνίδι.Μετά από γύρισμα του Πεχλιβάνη, ο Καμπρέρα δεν βρήκε καλά τη μπάλα που κατέληξε στον Λίπσκι ο οποίος με δυνατό σουτ απέναντι από τον Λέουβενμπρεργκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Σαγκάλ στην πρώτη του προσπάθεια μετά την επανεμφάνιση του λίγο έλειψε να ισοφαρίσει άμεσα στο 60’, όμως ο Παναγή έσωσε και στην επαναφορά ο Γιούρτσεβιτς έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Εθνικός κατάφερε να κρατήσει μακριά από την περιοχή του τους «γαλάζιους» για αρκετό χρονικό διάστημα, με τον Χάμπο να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 77' όταν ο Παναγή βρισκόταν στο έδαφος.

Ο Παναγή βρισκόταν στο έδαφος και ο Χάμπος έκανε το σουτ από μακριά, όμως η μπάλα κατέληξε έξω.

Οι «γαλάζιοι» προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά και δικαιώθηκαν, αφού ο Κρμέντσικ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Γιούρτσεβιτς έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Κρμέντσικ και γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μάλιστα η ομάδα της Λεμεσού έχασε μεγάλη ευκαιρία για να γυρίσει το παιχνίδι στην τελευταία φάση του αγώνα. Μετά από γέμισμα του Ποντικού ο Κρμέντσικ έκανε το τλειώμα, η μπάλα κατέληξε στον Αμπντουραχίμι που από κοντά έκανε το σουτ με τον Παναγή να σώζει εντυπωσιακά.

Έτσι το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Εθνικός: Παναγή, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Νικολάου Θ., Ιωάννου, Καμπρέρα, Ηλία Μ., Ντράζιτς

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Ηλία Κ., Γκόμες, Μπίκερ, Ένεμ, Καλλένος, Περδίος, Ακσεντίγεβιτς

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Γιούρσεβιτς, Κυριάκου, Νταρίκβα, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Μάρκες, Κολ

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Πέρετζ, Αμπντουραχίμι, Χουσαΐν, Σαγκάλ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Παναγιώτου, Βάργκα

Σκόρερ: 36' Καμπρέρα, 58' Λίπσκι/4',90' Κρμέντσικ

Κίτρινες: 38' Ντε Ιριόντο, 61' Πεχλιβάνης, 90' Καμπρέρα, 90' Λίπσκι/31' Βαλμπουενά