Γιόστεν: Τρεις μήνες αγωνιστικής απραξίας… ε και;

Από την εξωτερική φαίνεται να έρχεται ο Ολλανδός!

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Πολλά είναι τα θετικά που προκύπτουν μετά τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Ανόρθωση από πλευράς Απόλλωνα. Μεταξύ άλλων ξεχωριστής αναφοράς αξίζει το γεγονός πως το «Αλαφαμέγα Stadium» δίνει άλλη δυναμική στην ομάδα της Λεμεσού και πως κάποιοι παίκτες πραγματοποίησαν πιθανότατα την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση.

Σε αυτή την κατηγορία ανήκει χωρίς αμφιβολία ο Πάτρικ Γιόστεν, ο οποίος με εξαίρεση τους αγώνες κόντρα στην ΑΖ Άλκμααρ, όπου ομολογουμένως ξεχώρισε… στο πρωτάθλημα δεν είχε δείξει κάτι ιδιαίτερο.

Μάλιστα, τον προηγούμενο μήνα υπήρξε η φημολογία πως ο Ολλανδός ακραίος επιθετικός θα ακολουθούσε τους Καμπράλ και Ογκεντά, οι οποίοι επίσης είχαν προβεί σε πειθαρχικό παράπτωμα, βλέποντας ακολούθως την πόρτα εξόδου. Παρότι λοιπόν μέχρι εκείνο το ματς δεν τον είχε χρησιμοποιήσει ούτε λεπτό, στη δημοσιογραφική διάσκεψη μετά τη νίκη κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα... ο Κωνσταντίνος Μακρίδης τόνισε ότι δεν πρόκειται να φύγει.

Στον αγώνα κυπέλλου με την ΑΕΛ ήταν που μέτρησε τα πρώτα του λεπτά υπό τις οδηγίες του Κύπριου προπονητή, περνώντας στο ματς ως αλλαγή. Η αλήθεια είναι πως με εξαίρεση το ότι ευστόχησε στη διαδικασία των πέναλτι, απέναντι στους «γαλαζοκίτρινους» δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά.

Κόντρα όμως στην Ανόρθωση, έμελλε να αγωνιστεί για πρώτη φορά σε ματς πρωταθλήματος μετά τη φυγή Νταβίντ Καταλλά, πράττοντας το μάλιστα ως βασικός. Παρότι προερχόταν από αγωνιστική απραξία τριών μηνών (όσον αφορά αποκλειστικά το πρωτάθλημα), πήρε όπως είπε κι ο προπονητής του την ευκαιρία που του δόθηκε από τα μαλλιά.

Κυρίως στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, αγωνιζόμενος είτε στο δεξί φτερό της επίθεσης είτε στο αριστερό... με τη χρησιμοποίηση του εκεί να προκαλεί εντύπωση. Ο λόγος είναι γιατί σύμφωνα με αναφορές του εξωτερικού ένα από τα βασικά του χαρακτηριστικά είναι η ικανότητα του να συγκλίνει και να σουτάρει από τα αριστερά. Ωστόσο ο προηγούμενος τεχνικός των «κυανολεύκων» προτιμούσε να τον χρησιμοποιεί δεξιά.

Πέραν τούτου, ήταν πολύ δραστήριος, είχε πάρει πάνω του αρκετές εκτελέσεις φάουλ και κόρνερ, ενώ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6’ του ντέρμπι αν το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν σταμάταγε στο αριστερό δοκάρι του Λόρια. Επίσης στο 40’, η μπάλα πέρασε μόλις έξω μετά από ένα πλασέ που επιχείρησε εντός περιοχής.

Συμπερασματικά, απέναντι στην Ανόρθωση ο Γιόστεν δεν έδωσε σε καμία περίπτωση την εντύπωση πως προερχόταν από τρίμηνη αγωνιστική απραξία, στέλνοντας έτσι το μήνυμα πως… ακόμη δεν έχει πει την τελευταία του λέξη με τη φανέλα του Απόλλωνα! Φτάνει βέβαια να δώσει συνέχεια στη σκληρή δουλειά και στις καλές εμφανίσεις.