Φιλικό διπλό του Άρη επί του Απόλλωνα στο Κολόσσι

Με 2-1 κέρδισε η ομάδα του Λιάσου Λουκά - Χαμένο πέναλτι για τον Απόλλωνα

Την ήττα από τον Άρη με 2-1 γνώρισε ο Απόλλωνας σε φιλική αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο Κολόσσι.

Ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ και ο Λιάσος Λουκά είχαν την ευκαιρία να προχωρήσουν σε αρκετές δοκιμές, σε μια προσπάθεια να αυξήσουν τον βαθμό ετοιμότητας της ομάδας του και να περάσουν την φιλοσοφία τους.

Σκόρερ για την ομάδα του Άρη οι Σικόρσκι (55') και Ματθαίου (88'), ενώ για τον Απόλλωνα είχε σκοράρει ο Νταμπό (75'). Η ομάδα του Τσόρνιγκερ έχασε και πέναλτι με τον Μάρκοβιτς.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Απόλλωνας: Δημητρίου, Νασιμέντο, Κατελάρης, Παναγιώτου, Χάμπος, Κολ, Ντένιτς, Τζιουμ, Ζράντι, Πίττας, Γιάνγκα.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Δημητρίου, Μαλεκκίδης, Ψύχας, Νταμπό, Παπουνασβίλι, Φώτη, Κονδύλης, Χαμάς, Μάρκοβιτς, Ιντζία και Ίλιεφ.

Άρης: Άλβες, Βιτάλι, Λόπες, Σίντελφελντ, Γιάγκο, Καζού, Φράγκου, Μπογκντάν, Μπάμπικα, Σικόρσκι, Στεπίνσκι.

Οι καλύτερες φάσεις:

90': Τέλος της αναμέτρησης

88': Ο Άρης θα πετύχει και δεύτερο τέρμα με τον Ματθαίου να είναι ο σκόρερ αυτή τη φορά

75': Ο Νταμπό με πλασέ θα πετύχει το τέρμα και γράφει 1-1. Η φάση ξεκίνησε από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς με τον Βάνα να διώχνει και στην επαναφορά η μπάλα να καταλήγει στον Νταμπό που σκόραρε

66': Εκτελεί ο Μάρκοβιτς και αστοχεί

65': Πέναλτι κερδίζει ο Απόλλωνας

55': Ο Άρης ανοίγει το σκορ με τον Σικόρσκι και γράφει το 0-1

46': Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες

45': Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους αλλά να μην βρίσκουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα

26': Ξεκινά και πάλι το παιχνίδι

24': Το 0-0 παραμένει στον αγώνα με τον διαιτητή να στέλνει τους ποδοσφαιριστές για να δροσιστούν

10': Στα δέκα πρώτα λεπτά του αγώνα το σκορ είναι στο 0-0

1': Σέντρα στο παιχνίδι