Εξάρες...

Ένδεκα γκολ σε 180 λεπτά και βλέπουμε

Τεράστια νίκη για τον Απόλλωνα καθώς επικράτησε του Ερμή Αραδίππου με 0-6 στο Αμμόχωστος, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή που έκανε ό, τι ήθελε  στον αγωνιστικό χώρο σημείωσαν οι  Αγκίρε, Ματέι, Σάλαϊ, Νταμπό, Ντιγκινί και Μπένσοπ, με τον πρώτο να κάνει φοβερό ματς με τρεις ασίστ!

Α’ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, έπειτα από ωραία συνεργασία, ο Αγκίρε έκανε την σέντρα-σουτ, η μπάλα κόντραρε και απ’ εκεί κατέληξε στα δίχτυα του Καϊκέ. Στο 17’ έπεσε το ρεύμα στο γήπεδο και επανάρχισε μετά από διακοπή 30 λεπτών. Στο 19’, ένα λεπτό μετά την επανέναρξη, ο Ντιγκινί με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ο Ματέι πήρε το ριμπάουντ και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-2. Στο 33’ οι «κυανόλευκοι» σκόραραν για τρίτη φορά στο παιχνίδι έπειτα από εξαιρετική συνεργασία, με τον Σάλαι τελικό αποδέκτη για το 0-3.

Β’ Ημίχρονο

Πρώτη αξιόλογη φάση στο 2ο ημίχρονο το σουτ του Παντελή έξω από την περιοχή, απέκρουσε όμως ο Μολ. Στο 57’ ο Νταμπό έκανε με τακουνάκι μετά το γύρισμα του Αγκίρε το 0-4 για τον Απόλλωνα, σκοράροντας και στα τρία επίσημα παιχνίδια στα οποία αγωνίστηκε. Στην συνέχεια στο 63’ και στο 65’ ο Απόλλωνας σκόραρε δυο μαζεμένα γκολ με τους Ντιγκινί και Μπένσοπ για το 0-5 και 0-6. Στο 77’ ο Μπένσοπ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι ο Απόλλωνας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ερμής: Kαικέ, Δημητρίου, Αίρτον, Μέιρα, Ρουσιάς, Γεμπλί, Ντιας, Γκόμες, Βέσλει, Σισοκό, Φερνάντες

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Αντωνίου, Γαβριήλ, Παπαθανασίου, Οκόχ, Καϊσερλίδης, Κωνσταντίνου, Παντελή, Νούμα

Απόλλωνας: Μολ, Πίττας, Γιούστε, Σάλαϊ, Ρομπέρζ, Αγκίρε, Σακέτι, Ντένιτς, Ματέι, Ντιγκινί, Νταμπό

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Μπένσοπ, Δημητρίου, Μάρκοβιτς, Χάμπος, Φιλιώτης, Ψύχας, Χαραλάμπους, Αντωνίου

Σκόρερς: - / Αγκίρε, Ματέι, Σάλαϊ, Νταμπό, Ντιγκινί, Μπένσοπ

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση