Δεν το κουνάει απ’ την κορυφή!

Με... τρίμπαλο ο Απόλλων έφτασε στην 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα

Ο Απόλλωνας ήταν πιστός στο ραντεβού του και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί για τον σημερινό αγώνα. Με δυο τέρματα στο πρώτο μέρος και ένα στο δεύτερο νίκησε την ΠΑΕΕΚ με 3-1 στο Τσίρειο στάδιο για την 10η αγωνιστική. Η ΠΑΕΕΚ κατάφερε να μειώσει στο σκορ με πέναλτι στο 27’ με τον Μπάμπιτς.

Α' Μέρος

Γεμάτο από όλες τις απόψεις ήταν το πρώτο ημίχρονο αφού είχαμε 3 τέρματα συνολικά ένα πέναλτι και μια αναγκαστική αλλαγή.

Ο Απόλλωνας άνοιξε με το καλημέρα το σκορ στο Τσίρειο, αφού στην πρώτη επίθεση πέτυχε το πρώτο του τέρμα. Στο 1’ ο Νταμπό κέρδισε τη μονομαχία με τον Τσόσιτς, μπήκε στη περιοχή έκανε την παράλληλη πάσα στον Στορ και από κοντά έκανε το 1-0. Αυτό είναι το πρώτο τέρμα του Σλοβένου στο κυπριακό πρωτάθλημα. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 13’ ο Νταμπό επιβεβαίωσε πως διανύει περίοδο φόρμας αφού μετά από την ασίστ στον Στορ, σκόραρε διαμορφώνοντας το 2-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Έσελινγκ το πρώτο σουτ που αποκρούστηκε από το Πρόσεκ και ο Γάλλος στην επαναφορά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 20’ ήρθε η πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα, αφού Μαυρίας ένιωσε πρόβλημα στην γάμπα και τη θέση του πήρε ο Φιλιώτης.

Η ΠΑΕΕΚ είχε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δεν απείλησε καθόλου την εστία του Γιοβάνοβιτς. Κατάφερε όμως να μειώσει το σκορ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι με τον Μπάμπιτς. Ο Χαμάς ανέτρεψε τον Χαραλάμπους μέσα στη περιοχή και ο κύριος Αναστάση υπέδειξε αμέσως την άσπρη βούλα.

Β' Μέρος

Στην επανάληψη τα πολλά μαρκαρίσματα δεν επέτρεψαν να έχει ομαλό ρυθμό το παιχνίδι με αποτέλεσμα να μειωθεί το ενδιαφέρον. Η ΠΑΕΕΚ έδειχνε ανήμπορη να διεκδικήσει βαθμολογικό όφελος, ενώ ο Απόλλωνας βρήκε τον τρόπο να σφραγίσει τη νίκη του με τέρμα του Ψύχα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στο 81' έξι λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι ο νεαρός μεσοεπιθετικός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με το πρώτο του φετινό τέρμα. Ο Ίλιεφ έκανε την κάθετη μπαλιά στον 23χρονο μέσα στη περιοχή και με απευθείας σουτ «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.