Αθηενίτικο μπλόκο στο Κολόσσι! (vid)

Δεν κατάφερε να αρχίσει νικηφόρα ο Απόλλωνας που εξήλθε ισόπαλος (1-1) με τον Οθέλλο

Ο Απόλλωνας έμεινε στο ισόπαλο 1-1 απέναντι στον νεοφώτιστο Οθέλλο στο Στάδιο «Άλφαμεγα», σε αγώνα της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «γαλάζιοι» σε ένα παιχνίδι όπου σκόραραν νωρίς (18’) με το παρθενικό γκολ του Σαγκάλ, είδαν τον Οθέλλο να σηκώνει… ανάστημα με ένα όμορφο μακρινό σουτ του Χριστοδούλου (35’) που τους χάλασε τα… σχέδια. Οι «γαλάζιοι» έβαλαν πίεση αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να ξαναμπούν μπροστά στο σκορ. Μάλιστα η ομάδα της Αθηένου λίγο έλειψε να περάσει μπροστά στο σκορ με κάποιες αντεπιθέσεις, ενώ πίσω είχε τον Ταουντούλ να σταματά κάποιες προσπάθειες της ομάδας της Λεμεσού.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ορεξάτες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Απόλλωνα να πιέζει και τον Οθέλλο να ψάχνει αν κτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, μέχρι που η ομάδα της Αθηένου αποφάσισε να βγει από το «καβούκι» και κράτησε περισσότερο μπάλα. Ακολούθως η ομάδα της Λεμεσού γυρόφερνε την περιοχή και κατάφερε να σκοράρει στο 18ο λεπτό με τον Σαγκάλ, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο ντεμπούτο του. Ο Χιλιανός πήρε την ασίστ από τον Χάμπο Κυριάκου και άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Εκεί που ο Απόλλωνας μετά το γκολ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ο Οθέλλος σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα με πανέμορφο τέρμα από τον Γιώργο Χριστοδούλου από μακρινή απόσταση (35’). Τέρμα που έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της Αθηαίνου και αποσυντόνισε τους «γαλάζιους» που μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν κατάφεραν να γίνου ξανά ιδιαίτερα απειλητικοί.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας προσπάθησε και πάλι να βάλει πίεση, όμως σε πολλές περιπτώσεις οι λάθος μεταβιβάσεις σταματούσαν τις προσπάθειες του. Ο Οθέλλος ήταν η ομάδα που ήταν πιο απειλητική στα πρώτα λεπτά, καθώς κατάφερνε με αντεπιθέσεις να γίνεται επικίνδυνη με τον Λέουβενμπεργκ να σώζει τον Απόλλωνα σε δύο περιπτώσεις. Οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους τον Απόλλωνα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, ενώ παράλληλα κατάφερναν να δημιουργούν οι ίδιοι προϋποθέσεις. Από το 65ο λεπτό και έπειτα με την είσοδο του Πέρετζ ο Απόλλωνας έγινε ξανά πιο επιθετικός με τον Ταουντούλ να λέει «όχι» σε τελειώματα των Πέρετζ και Κρμέντσικ. Το σύνολο του Μπογκντάν Αντόνε έβαλε αρκετή πίεση στο τελευταίο τέταρτο, με τον Οθέλλο να κλείνεται στο δικό του μισό και να καταφέρνει να φύγει με τον ένα βαθμό από την Λεμεσό.

Το 24sports σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης.