Παγωμάρα…

Η εμφάνιση και το αποτέλεσμα προβληματίζουν άπαντες στον Απόλλωνα

Σε ένα παιχνίδι όπου ο Απόλλωνας έδειξε να έχει θέματα αμυντικά κάτι που έφερε και την ήττα με 1-3, είχε επίσης να διαχειριστεί και την κακή ψυχολογία με την εξέλιξη που πήρε ο αγώνας και σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κάνει μόνο 2 φάσεις στο 87ο λεπτό. Αυτό έφερε μία δύσκολη ήττα που κάνει την αποστολή στον επαναληπτικό εξαιρετικά δύσκολη.

Α΄ ημίχρονο

Με πίεση και διάθεση ξεκίνησε ο Απόλλωνας τον αγώνα κόντρα στην Ζίλινα βρίσκοντας και την πρώτη ευκαιρία στο 2ο λεπτό με το γυριστό σουτ του Πίττα να πηγαίνει έξω. Δυστυχώς όμως η συνέχεια δεν ήταν θετική για τους κυανόλευκους καθώς στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με μία γρήγορη εκδήλωση επιθετικής προσπάθειας ο Κάπραλικ βρέθηκε στην περιοχή του Απόλλωνα, έδωσε την μπάλα στον Ντούρις ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1 για την Ζίλινα.

Μετά και το γκολ που δέχθηκε ο Απόλλωνας προσπαθούσε να αντιδράσει και να βρει τα πατήματά του στο γήπεδο αλλά η Ζίλινα έδειχνε ότι τουλάχιστον για την ώρα μπορούσε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα και να παγώνει τον ρυθμό του αγώνα.

Αυτό που φαινόταν πως χρειαζόταν ο Απόλλωνας ήταν περισσότερη ηρεμία στην τελική πάσα ή ακόμα και στην τελική φάση που θα έφερνε το πολυπόθητο γκολ. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ο Απόλλωνας είχε όλες τις πρωτοβουλίες και δικαιώθηκε στο 24ο λεπτό όταν και ισοφάρισε. Ο Λιβανέζος άσος των κυανόλευκων Ζράντι, με ένα καταπληκτικό, ένα αριστουργηματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Πέτρας και έκανε το 1-1.

Από το 30ο λεπτό και μετά ο ρυθμός έπεσε χωρίς κάτι ιδιαίτερο μέχρι και το 46ο λεπτό. Η Ζίλινα σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο πέτυχε 2ο γκολ στην αναμέτρηση. Μετά από σουτ του Ανάνγκ, ο Ουέλινγκτον δεν απομάκρυνε σωστά και ο Μπερνάτ μόνος εντός περιοχής έκανε το τελείωμα και έστειλε την μπάλα στα δίιχτυα του Γιοβάνοβιτς για το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα για το πρώτο μέρος.

Β΄ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να πιέσει και να βρει την ισοφάριση. Έλα όμως που δεν πήγαν όλα όπως θα περίμενε. Στο 51ο λεπτό ο Χάμπος Κυριάκου μάρκαρε αντικανονικά εντός περιοχής τον Κάπραλικ με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπερνάτ ήταν ο ποδοσφαιριστής που ανέλαβε την εκτέλεση και από τα έντεκα βήματα νίκησε τον Γιοβάνοβιτς και έκανε το 1-3.

Μετά το 3ο γκολ της Ζίλινα ο Απόλλωνας ήταν χαμένος στο γήπεδο. Φανερά επηρεασμένος από την εξέλιξη του αγώνα αδυνατούσε να αντιδράσει και να βρει τις λύσεις. Το έργο της ομάδας του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ ήταν σρκετά δύσκολο με τον ίδιο να προσπαθεί από τον πάγκο να κάνει τις σωστές κινήσεις για να συμμαζέψει λίγο την κατάσταση και να μειώσει ο Απόλλωνας στο σκορ.

Η κακή ψυχολογία που είχαν οι παίκτες του Απόλλωνα δεν άλλαξε μέχρι και το 85ο λεπτό όπου δεν έκανε κάποια κάποια μεγάλη φάση. Αντίθετα η Ζίλινα ήταν η ομάδα που έφτασε κοντά στο 1-4 όταν ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μπερνάτ. Μπαίνοντας όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο και πιο συγκεκριμένα στο 87ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού έφτασε κοντά στο 2-3. Αρχικά το σουτ του Πίττα απέκρουσε ο Πέτρας και στην συνέχεια από πολύ κοντινή απόσταση ο Ίντζια δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ζίλινα

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία φάση στον αγώνα μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης όπου βρήκε τον Απόλλωνα ηττημένο κόντρα στην Ζίλινα με το σκορ 1-3.

Αυτό το αποτέλεσμα είναι πολύ κακό για τον Απόλλωνα που στον επαναληπτικό έχει πολλά θέματα να λύσει αν θέλει να πάρει την πρόκριση. Μπορεί τα εκτός έδρας γκολ να μην μετράνε πλέον αλλά η αποστολή είναι εξαιρετικά δύσκολη.