Ανάσανε και πάει για το καρέ(vid)

Μετά από τέσσερις αποτυχίες ήρθε η πολυπόθητη νίκη

Ο Απόλλων πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση έφτασε στη νίκη με 2-0 κόντρα στον Εθνικό και πήρε προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς. Εξαιρετικό το πρώτο εικοσάλεπτο για την ομάδα της Λεμεσού που θέλει συνέχεια στις νίκες. Πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε ο Εθνικός, πολλά τα παράπονα για την φάση στο 79’.

Α’ ημίχρονο

Πρώτη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, στο πρώτο λεπτό, πάσα του Ματέι στον Βασιλείου που έβγαλε την κάθετη μπαλιά από αριστερά με τον Μπένσοπ να πλασάρει σωστά αλλά πάνω στην γραμμή έδιωξαν οι αμυντικοί του Εθνικού. Ένα λεπτό αργότερα ένα σουτ του Πίττα από το ύψος της περιοχής ήταν άστοχο καθώς δεν είχε καλή ισορροπία. Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά, θέλοντας να σκοράρει γρήγορα.

Στο 6’ μια κεφαλιά από τον Φακούντο, μετά από μπαλιά του Βασιλείου, ο κίπερ του Εθνικού με δυσκολία έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, η κεφαλιά του Χάμπου αυτή την φορά, που ήταν μόνος στην μικρή περιοχή, ανάγκασε τον Στρατηλάτη να απογειωθεί.

Στο 9’ απίστευτη φάση με τον Φακούντο, εντελώς μόνος με τον κίπερ του Εθνικού δεν μπόρεσε να τον νικήσει.  Απαιτητικός ο Απόλλων, έδειξε τις προθέσεις του από το πρώτο δεκάλεπτο. Παθητικός ο ρόλος του Εθνικού στο πρώτο δεκάλεπτο…

Στο 15’ ο Περέιρα, μετά από μεγάλο λάθος του κίπερ του Εθνικού και κλέψιμό της μπάλας από τον Μπένσοπ, έκανε το 1-0… αναμενόμενη εξέλιξη.

Αργότερα έπεσε ο ρυθμός, λόγω κυρίως του Απόλλωνα. Στο 26’ ένα συρτό σουτ του Ιγκόρ, βρήκε έτοιμο τον Δημητρίου να μπλοκάρει. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Εθνικό είχε τον έλεγχο και πατούσε στην αντίπαλη περιοχή. Από την άλλη ο Απόλλων έβγαζε σωστές άμυνες… κάπως έτσι ήταν το σκηνικό μέχρι το 40.

Στο 41’ έξυπνη συρτή μπαλιά του Χάμπου στον Πίττα, διαγώνια , ο Στρατηλάτης πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ, μπαλιά για highlight από τον Κύπριο μέσο μετά από εκτέλεση φάουλ.

Κρατάμε το φοβερό πρώτο 20λεπτο του Απόλλωνα αλλά και το γεγονός ότι ο Εθνικός έβγαλε αντίδραση αργότερα… 7-2 οι τελικές προσπάθειες.

Β’ ημίχρονο

Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους.  Στο 55’ η πρώτη ατομική ενέργεια του Πίττα και πάρε – βάλε στον Μπένσοπ , που πλάσαρε σωστά στο τετ α τετ, επιστρέφοντας στα γκολ  κάνοντας το 2-0.

Στο 66’ η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Κονέ να πλασάρει, τον Δημητρίου εκτός εστίας και τον Γιούστε σαν από μηχανή Θεό να διώχνει πάνω στην γραμμή. Στο 69’ μια προβολή του Μαρκόβσκι εντός περιοχής δεν είχε αίσιο τέλος καθώς ο Γιούστε έβαλε το πόδι και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 75’ δυνατό διαγώνιο σουτ του Πίττα, στην αγκαλιά του Στρατηλάτη. Στο 77’ ο Πίττας δεν κατάφερε να κάνει το 3-0 από κοντά με εξουδετερωμένο τον κίπερ του Εθνικού.

Στο 79’ ο Κονέ σκόραρε όμως ο διαιτητής έδωσε οφσάιντ ενώ μετά το πήρε πάνω του και έδειξε ορθά σέντρα. Τελικά μετά από διακοπή, ο διαιτητής αποφάσισε ότι το γκολ δεν μετρά οπότε παρέμεινε το 2-0. Ωστόσο όπως φάνηκε ο Γιούστε επέστρεψε με πρόθεση την μπάλα πίσω, οπότε δεν υπήρχε θέμα οφσάιντ. Το γκολ έπρεπε να μετρήσει .

Στο 92’ μια ατομική ενέργεια του Ενσούε που έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Διακριθέντες: Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο από τον Βασιλείου. Ο Πίττας και ο Περέιρα είχαν πολύ καλή εμφάνιση, θετική και η εικόνα του Μπένσοπ. Από πλευράς Εθνικού ο Κόνε ήταν ο καλύτερος του παίκτης.

Απογοήτευσαν: Το αμυντικό κεντρικό δίδυμο του Εθνικού δεν τα πήγε και τόσο καλά.

Ενδεκάδες

Απόλλων: Δημητρίου, Νσούε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι (Ντένιτς 63'), Κυριάκου, Ματέι (Παπουλής 69'), Περέιρα, Πίττας, Μπένσοπ

Εθνικός Άχνας: Στρατηλάτης, Γκλομπάρντ (Κορέα 67'), Φοινίρης, Χαραλάμπους. Λαμπάν (Μιγκελίτο 57'), Πρότζιτς, Ιγκόρ, Μαρκόσκι (Ντειβισον), Παπαγεωργίου, Μαρκόβσκι, Κονέ

Διαιτησια: Κωνσταντίνος Φελλάς

Κίτρινες Κάρτες: Περέιρα, Σακέτι // Φοινίρης, Πρότζιτς