Απόλλων: Τώρα... συμπαίκτες!

Πως τα φέρνουν η ζωή και το ποδόσφαιρο

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Από τους μεγαλύτερους πρωταγωνιστές της περσινής σεζόν ήταν οι Αλεξάντερ Γιοβάνοβιτς και Αμρ Ουάρντα. Ο πρώτος οδήγησε τον Απόλλωνα στο πρωτάθλημα, ενώ ο δεύτερος ήταν με διαφορά ο κορυφαίος της Ανόρθωσης.

Πάντως, ένα από τα παιχνίδια τα οποία έγιναν την περασμένη αγωνιστική περίοδο και δεν το ξεχνάς εύκολα... είναι σίγουρα εκείνο που έλαβε χώρα στις 26 Φεβρουαρίου του 2022, όταν η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε της «Κυρίας» στο Τσίρειο με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά στις καθυστερήσεις του αγώνα κέρδισαν και πέναλτι για να κάνουν το 3-2.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός, ο οποίος έκανε φοβερό παιχνίδι, ωστόσο απέναντι του είχε τον επίσης τρομερό, Γιοβάνοβιτς, ο οποίος έπεσε σωστά και απόκρουσε! Συνεπώς, το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Σέρβο να πανηγυρίζει και τον Ουάρντα να αποχωρεί με δάκρια στα μάτια.

Αυτό το αποτέλεσμα θεωρείται αρκετά σημαντικό για την πορεία των δύο συλλόγων στο περσινό πρωτάθλημα, αφού αν κέρδιζε η Ανόρθωση θα έμπαινε δυναμικά στη διεκδίκηση του τίτλου... Η μοίρα λοιπόν τα έφερε έτσι ούτως ώστε ένα περίπου χρόνο μετά οι μεγάλοι πρωταγωνιστές εκείνης της βραδιάς να γίνουν συμπαίκτες στον Απόλλωνα!