Απόλλων: «Σεφτέ» με Κουρασάο ο Μπένσοπ! (vid)

Ο επιθετικός του Απόλλωνα σκόραρε το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο

Το νικητήριο γκολ στην εκτός έδρας νίκη του Κουρασάο επί της Κούβας με σκορ 1-2 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 σημείωσε ο Τσάρλισον Μπένσοπ.

Ο επιθετικός του Απόλλωνα σκόραρε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με ωραίο πλασέ από κοντά, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Είχε προηγηθεί το Κουρασάο με τον Μπακούνα, ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους γηπεδούχους ο Χερνάντεζ.

Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Μπένσοπ με το εθνόσημο στο στήθος. Ντεμπούτο με την Εθνική του είχε κάνει τον Οκτώβριο του 2017 σε φιλικό παιχνίδι κόντρα στο Κατάρ, ενώ μέχρι στιγμής έχει καταγράψει επτά συμμετοχές στο σύνολο, με την σημερινή.

Στον ίδιο αγώνα, έχει αγωνιστεί ως βασικός και ο πρώην ποδοσφαιριστής των Ομόνοιας και ΑΕΛ Τζαρσίνιο Αντόνια, ο οποίος έδωσε την ασίστ στο Μπένσοπ για το γκολ του.