Απόλλων...πρωταθλητής 2021-22!

Νίκησε τον Άρη με 4-1 και κατέκτησε τον 4ο τίτλο στην ιστορία του

Είναι και με κάθε επισημότητα πρωταθλητής! Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-4 του Άρη στο Τσίρειο και κατέκτησε και μαθηματικά την κούπα του πρωταθλητή. Οι «γαλάζιοι» μπήκαν «φορτσάτα» στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκαν τα εύκολα λάθη του αντιπάλου και ήδη από το Α’ ημίχρονο είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων. Στην επανάληψη το συγκρότημα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στον Άρη και έτσι πήρε το πολυπόθητο τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σπόλιαριτς 11’, Χαμάς 24’ (αυτ), Χάμπος 32’, Ντιγκινί 44’ και Πίττας 81’.

Α’ Ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι που επέβαλαν το ρυθμό τους από τα μόλις πρώτα λεπτά του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «γαλάζιους» ήρθε στο 11ο λεπτό με τον Γιάνγκα να παίρνει την κεφαλιά από την σέντρα του Χαμάς και τον πορτιέρο του Άρη να αποκρούει εξαιρετικά.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά όμως ο Σπόλιαριτς εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ από του σουτ του Ντιγκινί, πλάσαρε τον Άλβες και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο 24’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ μετά το μακρινό πλάγιο του Καζού που κατέληξε στον Χαμάς ο οποίος άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Η ομάδα του Τσόρνιγκερ όμως έβγαλε σχεδόν αμέσως αντίδραση και πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ στο 32’ με την απευθείας εκτέλεση του Χάμπου να βρίσκει πάνω στο κεφάλι του Καζού, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στο πλεχτό του Άλβες.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες και τον Απόλλωνα να προσπαθεί να κρατήσει τον Άρη μακριά από την περιοχή του.

Λίγο πριν την λήξη του Α’ μέρους στο 44ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι «κτύπησαν» ξανά με τον Ντιγκινί να παίρνει την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Κολ και να στέλνει την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Άλβες.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Απόλλωνα να έχει στα χέρια του ένα δυνατό προβάδισμα (1-3) για να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο που ισοδυναμεί με την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Β’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος ο Άρης που βγήκε μπροστά με στόχο να σκοράρει ένα γκολ για να ξαναμπεί στο κόλπο της διεκδίκησης βαθμολογικού κέρδους.

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης ήρθε για τον Απόλλωνα στο 57ο λεπτό με τον Χαμάς να παίρνει την κεφαλιά από την σέντρα του Μαυρία αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απάντησε στο 66’ με τον Μπράουν να κάνει το σουτ από τα αριστερά με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Στο 73ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμα τους με το εκπληκτικό μακρινό σουτ του Πίττα να καταλήγεις την οριζόντια δοκό του Άλβες. Οκτώ λεπτά μετά όμως ο Κύπριος διεθνής εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική κάθετη πάσα από τον Ογκεντά, βγήκε απέναντι από τον πορτιέρο του Άρη και έγραψε το 1-4 που τέλειωσε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για τους «γαλάζιους».

Στα τελευταία λεπτά ο Άρης πίεσε για να μειώσει αλλά η καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή του Απόλλωνα δεν επέτρεψε το οτιδήποτε και έτσι η ομάδα του Τσόρνιγκερ πήρε το σπουδαίο τρίποντο που τις δίνει και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά Άλβες, Μπράουν, Σπόλιαριτς (46΄  Σικόρσκι), Φράγκος (61' Γιαμπλόνσκι), Καζού, Κβάτσιουκ (46' Σλόγκαρ), Σίντελφελντ, Μπρόρσον, Ρονγκάλια, Μπογκνάρ, Μπαμπίκα.

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (58' Φιλιώτης), Χαμάς, Ρομπέρζ, Κυριάκου (85' Τζουμ), Αλεσάμι, Σπόλιαριτς ( 58' Β. Γιοβάνοβιτς), Κολ, Ντιγκινί (75' Ογκέντα), Πίττας, Γιάνγκα (85' Νταμπό).

Σκόρερ: 24' Χαμάς (αυτ) / 12' Σπόλιαριτς, 32' Χάμπος, 44' Ντιγκινί, 81' Πίττας

Κίτρινες: 8' Μπράουν, 27' Σίντεφελντ, 40' Ρογκάλια, 87' Γκαρθία / 9' Πίττας, 69' Α. Γιοβάνοβιτς, 78' Αλεσάμι

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Fernandes Correia Gustavo