Απόλλων - Πάφος: Δίμπαλο Ντόνιο και φιλική νίκη

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 2-1 σε ένα πολύ δυνατό φιλικό

Τη νίκη με 2-1 πανηγύρισε ο Απόλλωνας απέναντι στην Πάφο σε ένα δυνατό φιλικό για τις δυο ομάδες. Η ομάδα της Λεμεσού έφθασε στη νίκη με 2 τέρματα του Ντόνιο, ενώ για την Πάφο μείωσε με πανέμορφο τέρμα ο Κβίντα

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Όπως είναι φυσιολογικό στα φιλικά, τα πρώτα λεπτά συνήθως είναι αναγνωριστικά. Οι δυο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους, με τους προπονητές να δίνουν συνεχώς οδηγίες για το πως ήθελαν οι ομάδες του να αγωνίζονται. Η πρώτη απειλή από πλευράς Πάφου ήρθε στο 15’ της αναμέτρησης όταν ο Τάνκοβιτς με ωραία ενέργεια επιχείρησε ένα σουτ το οποίο ωστόσο μάζεψε ο Άντος. Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε στο 28’ όταν ο Ντόνιο βρήκε τον Αμπντουραχίμι που με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω απ’ την εστία της Πάφου.

Ο ρυθμός γενικότερα ήταν καλός ωστόσο δεν υπήρχαν οι μεγάλες φάσεις στο παιχνίδι. Στο 40’ ο Ζάιρο πάτησε περιοχή από πλάγια θέση επιχείρησε το σουτ όμως ο Σιέλβικ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση καθώς με τάκλιν έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος βρέθηκε στην μικρή περιοχή του Απόλλωνα, ωστόσο καθυστέρησε στο πλασέ με αποτέλεσμα να διώξει ο Άντος σε κόρνερ. Στο 44’ η Πάφος ακούμπησε το τέρμα με την κεφαλιά του Κβίντα να σταματά στη γραμμή καθώς ο Πεϊμπέρνς έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Πάφο να μετρά έξι τελικές και τον Απόλλωνα μία.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας προσπάθησε να μπει δυνατά και με την είσοδο του Βαλμπουενά στη θέση του Πέρετς στο 52’ η ομάδα του Αντόνε έγινε σαφώς πιο απειλητική. Μάλιστα στο 59’ η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε πέναλτι όταν από προσπάθεια του Ντόνιο η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πελάτζιο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντόνιο ο οποίος δεν λάθεψε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα 3 λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έγραψε το 2-0 για τον Απόλλωνα. Η ασίστ πιστώθηκε στον Αμπντουραχίμι ο οποίος έδωσε στον Ντόνιο ο οποίος έφυγε φάτσα φόρα με τον Ίβουσιτς τον οποίο πλάσαρε σωστά.

Η απάντηση της Πάφου ήρθε στο 71’ όταν ο Κβίντα με έναν κεραυνό από μακρινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δημητρίου. Τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στο 90+1’ όταν ο Βαλμπουενά επιχείρησε να κρεμάσει τον Ίβουσιτς ο οποίος ωστόσο έδιωξε σε κόρνερ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 6 τελικές (3 στο στόχο) για τον Απόλλωνα και 9 τελικές (6 στο στόχο) για την Πάφο. Οι δυο προπονητές έβγαλαν τα δικά τους συμπεράσματα και πλέον μπαίνουν στην τελική ευθεία ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Εντεκάδες

Απόλλων: Άντος (Δημητρίου 46'), Νταρίκβα, Πεϊμπέρνς, Σιέλβικ (Εκπολό 52'), Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Κολ, Πέρετζ (Βαλμπουενά 52'), Αμπντουραχίμι, Ντιγκινί, Ντόνιο

Στον πάγκο: Δημητρίου, Λοϊζου, Στυλιανού, Εκπολό, Μαλεκκίδης, Αδωνη, Φιλιώτης, Ψύχας, Σπόλιαριτς, Ιλιεφ, Φώτη, Ποντικός, Βαλμπουενά

Πάφος: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Ικόκο, Κβίντα, Ταβάρες (Μπότσκαι 46'), Ναμέ, Πελάζιο, Βαλακάρι (Abdusalamov), Τάνκοβιτς (Κανέ 46'), Μπρούνο (Μάνγκα 60'), Ζάιρο (Νταβο 60')

Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Δημητρίου, Νταβό, Κανέ, Μιχαήλ, Μάνγκα, Μπότσκαι, Νταλίγνα, Τβουμάσι, Γιοσίποβιτς, Κωνσταντίνου, Αμντουσαλάμοφ