Ισοπαλία… τα σπουδαία στον Πειραιά

Παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης ο Απόλλωνας, που εξήλθε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς στο ΓΣΠ, μεταξύ Απόλλωνα και Ολυμπιακό Πειραιώς, που έγινε στο πλαίσιο των πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Το σκορ για τους «κυανόλευκους» άνοιξε ο Γιάνγκα (18’), με τον Χουάνγκ (28’) να ισοφαρίζει.

Ισορροπημένο ήταν το ματς σε γενικές γραμμές, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά τους διαστήματα και να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό της ερχόμενης εβδομάδας στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Α’ Ημίχρονο

Σε δύο μέρη χωρίζεται το πρώτο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να υπερέχει μέχρι το 25’ του ματς και τον Ολυμπιακό να παίρνει τα ηνία του αγώνα λίγα λεπτά μετά το cooling break.

Παίρνοντας τα πράγματα απ’ την αρχή, οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού άρχισαν αρκετά καλά, κρατώντας περισσότερο μπάλα και όντας σαφώς πιο απειλητικοί από τον αντίπαλο τους. Σημειώνεται πάντως ότι προτού οι γηπεδούχοι μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ προηγήθηκαν άστοχα σουτ εκτός περιοχής από Ραντζέλοβιτς και Εμβιλά… κι ένα δοκάρι από τον Κουντέ στο 17’.

Ο μέσος των «ερυθρολεύκων» επιχείρησε έναν κεραυνό αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, με την μπάλα να κτυπάει στη συμβολή του δοκαριού και να περνά έξω.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιάνγκα έμελλε να ανοίξει το σκορ. Μετά από σουτ του Κολ εκτός περιοχής, ο διεθνής φορ ευνοήθηκε από τις κόντρες, καθώς βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βάτσλικ, για να πλασάρει υποδειγματικά.

Στο 25’ σημειώθηκε ένα άστοχο πλασέ του Πίττα εκτός περιοχής, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει όπως φέρει το ματς στο 28’ με τον Χουάνγκ. Πολύ καλή εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Ολυμπιακού, με τον Χουάνγκ να είναι ο τελικός της αποδέκτης και να «εκτελεί» τον Γιοβάνοβιτς εντός περιοχής. Η ασίστ έγινε από τον Ρέαμτσιουκ, με τους πρωταθλητές Κύπρου να «πληρώνουν» την ολιγωρία στην άμυνα τους.

Ακολούθως η ομάδα του Πειραιά ανέβασε στροφές, ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα και προσπαθώντας να επιτεθεί κυρίως από τα δεξιά. Παρότι ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στο καλό διάστημα του αντιπάλου, αν μη τι άλλο δεν του επέτρεψε να καταγράψει κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Καλύτερος στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ολυμπιακός Πειραιώς, που συνέχισε από εκεί που έμεινε «αγγίζοντας» το 2-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» γυρόφερναν την εστία του εστία του Γιοβάνοβιτς, μέχρι να χαθεί η κλασική ευκαιρία από τον Ελ Αραμπί στο 56’, με τον Μαροκινό να αστοχεί σε τετ-α-τετ με τον Γιοβάνοβιτς. Δύο λεπτά νωρίτερα ο επιθετικός των φιλοξενούμενων βρέθηκε εκ νέου σε εξαιρετικά πλεονεκτική θέση, όμως τον σταμάτησε την τελευταία στιγμή ο Πειμπέρν.

Ο Καταλά βλέποντας τον αντίπαλο να υπερέχει προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με τους Μπα και Σαχάρ, να αντικαθιστούν τους Χάμπο και Ντιγκινί στο 60’. Με αυτό τον τρόπο, ο Ισπανός πρόσθεσε ένα ποδοσφαιριστή στον άξονα, καταφέρνοντας να «σπάσει» το ρυθμό του αντιπάλου και να ισορροπήσει.

Η παραπάνω εξέλιξη είχε ως αποτέλεσμα να πέσει αισθητά ο ρυθμός του αγώνα, με τους «κυανόλευκους» να κρατάνε μεν τον αντίπαλο μακριά από την εστία του Γιοβάνοβιτς, αλλά την ίδια ώρα να δυσκολεύονται στη δημιουργία φάσεων.
Συνεπώς το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους, με την υπόθεση πρόκριση να αναμένεται να κριθεί στην Αθήνα.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πεϊμπέρν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Χάμπος (60' Μπα), Πίττας, Βα (46' Ογκεντά), Ντιγκινί (74' Χέντι), Γιάνγκα (60' Σαχάρ).

Ολυμπιακός: Βάτσιλικ, Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Κούντε (92' Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς (79' Ραντζέλοβιτς), Χουάνγκ (67' Αγκιμπού), Ζινκερνάγκελ (79' Ντε Λα Φουέντε), Ελ Αραμπί (67' Χασάν).

Σκόρερ: 18' Γιάνγκα / 28' Χουάνγκ.

Κίτρινες: - / 82' Χασάν, 98' Ντε Λα Φουέντε.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χοσέ Μαρία Σάντσες.