Απόλλων: Με τόση μαγκιά... μπορεί

Νίκησε και βλέπει... Ανόρθωση

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησε απόψε ο Απόλλωνας καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1 στο Τσίρειο Στάδιο, στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του 2ου γύρου.

Οι «κυανόλευκοι» στάθηκαν άτυχοι καθώς μέσα σε ένα ημίχρονο έχασαν τρεις ποδοσφαιριστές με τραυματισμό, τους Γκακπέ, Ενσούε και Φερέιρα, παρ’ όλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω και μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο 45λεπτο για να πάρουν την νίκη και τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Ένα εξάλεπτο ήταν κάτι παραπάνω από αρκετό κι αυτό γιατί τα γκολ των Πίττα (πρώτο του φέτος) και Ζελάγια απέβαλαν το όποιο άγχος και εμπόδισαν την ΑΕΚ από το να φύγει από την Λεμεσό με κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Οι Πέδρο και Βασιλείου που είχαν τον ρόλο των φουλ μπακς συνέβαλαν τα μέγιστα στο επιθετικό κομμάτι, δημιουργώντας αρκετές φάσεις για γκολ, προκαλώντας κίνδυνο στην άμυνα των «κιτρινοπράσινων».

Δεν θα μπορούσαμε φυσικά να μην αναφερθούμε και στον τερματοφύλακα των «κυανόλευκων», τον Γιόελ Μολ, ο οποίος κατέβασε τα ρολά και δεν ήταν λίγες οι φορές που οι επεμβάσεις του έσωσαν την ομάδα του. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μεγάλη απόκρουση στην κεφαλιά του Τρισκόφσκι, προτού ο Πίττας ανοίξει το σκορ...

Η λεμεσιανή ομάδα καλείται πλέον να κτίσει πάνω σε αυτό της το σερί, το πιο μεγάλο εώς τώρα στην σεζόν και να προετοιμαστεί όσο καλύτερα γίνεται για την επόμενη αναμέτρηση κόντρα στην πρωτοπόρο και αήττητη Ανόρθωση...

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση