Απόλλων: Με στιλ... Σωφρόνη

Πίεση από πολύ ψηλά, κλείνει την πρώτη πάσα, κερδίζει μπάλα και κάνει επίθεση

Το χθεσινό πρώτο φιλικό του Απόλλωνα έφερε μια ήττα απ’ την Ανόρθωση με 1-0, όμως όποιος σταθεί στο αποτέλεσμα θα κάνει μεγάλο λάθος. Υπάρχουν άλλα στοιχεία που βλέπεις σε φιλικά παιχνίδια, και η αλήθεια είναι πως ο Απόλλωνας χθες μας έδειξε κάποια πράγματα.

Ένα απ’ τα στοιχεία που έβγαζε μάτι ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο είναι η γνωστή πίεση του Απόλλωνα από πολύ ψηλά. Μόλις έπιαναν οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης τη μπάλα, έβλεπες αμέσως παίκτες του Απόλλωνα να πιέζουν. Έκλειναν την πρώτη πάσα και πίεζαν ώστε να ανακτήσουν γρήγορα την κατοχή και να βγουν ξανά στην επίθεση. Αν εξαιρέσουμε την αρχή που η Ανόρθωση ήταν αυτή που μπήκε πολύ δυνατά και βρήκε ευκαιρίες, στο πρώτο ημίχρονο το στοιχείο που προαναφέραμε... φώναζε.

Είναι ένα χαρακτηριστικό που μας συνήθισε η ομάδα του Σωφρόνη στα τελευταία χρόνια και αναμένεται πως και φέτος θα το βλέπουμε πολύ συχνά. Πρακτικά με αυτή την πίεση ο Απόλλωνας ήθελε να δυσκολέψει την ανάπτυξη της Ανόρθωσης και να την κρατήσει πίσω, ενώ παράλληλα αυτό έχει ως αποτέλεσμα η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή να κρατά πολύ περισσότερη ώρα τη μπάλα σε σχέση με τον αντίπαλο του.

Αυτό λοιπόν είναι κάτι που περιμένουμε να δούμε σε μεγάλο βαθμό απ’ τον φετινό Απόλλωνα. Πίεση ψηλά, κλείνει την πρώτη πάσα, κερδίζει μπάλα και κάνει επίθεση.