Απόλλων: Λάθη, λάθη, λάθη

Το ντέρμπι ξεκίνησε ιδανικά όμως τα λάθη έφεραν ένα άσχημο φινάλε

Ο Απόλλων ηττήθηκε με 3-1 από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, αποτέλεσμα το οποίο τον φέρνει στην 7η θέση και εκτός της εξάδας, τέσσερις στροφές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Παρότι η ομάδα του Μακρίδη ξεκίνησε το ντέρμπι ιδανικά με γκολ από τα αποδυτήρια, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, όντας «προδομένη» από τα δικά της λάθη.

Μπορεί στο πρώτο 45λεπτο ο ΑΠΟΕΛ να ήταν καλύτερος και να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο Απόλλωνας κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Όσο καλά ξεκίνησε το 1ο ημίχρονο, τόσο άσχημα ξεκίνησε η επανάληψη για τον Απόλλωνα, ο οποίος παραχώρησε ένα εύκολο πέναλτι μετά από ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα που έγινε. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε γρήγορα και πήρε υπέρ του το μομέντουμ. Το παιχνίδι στην επανάληψη ήταν σχετικά ισοδύναμο όμως ένα νέο αβίαστο λάθος στη μεσαία γραμμή έφερε το 2ο γκολ του ΑΠΟΕΛ στο 75’, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολη την κατάσταση. Ήρθε και το 3-1 στο 90’ που κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Ο Απόλλων πρέπει να μέμφεται τον εαυτό του για την ήττα στη Λευκωσία όμως δεν υπάρχει καθόλου χρόνος για μεμψιμοιρίες, καθώς η ομάδα βρίσκεται σε μια δύσκολη βαθμολογική θέση. Απομένουν τέσσερις αγώνες μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας και η ομάδα της Λεμεσού θα πρέπει να βρει τη δύναμη να επανέλθει και βγάλει αντίδραση, αρχής γενομένης από το επόμενο παιχνίδι με την Καρμιώτισσα. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή…