Απόλλων: Εκτός απροόπτου... βασικός!

Εκατό τοις εκατό αλλαγμένα θα είναι τα μπακ των «κυανολεύκων»

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Με στόχο την τρίτη σερί του νίκη προετοιμάζεται ο Απόλλωνας, που την ερχόμενη Δευτέρα (06/03, 18:00) θα αντιμετωπίσει στο «Στάδιο Αλφαμέγα» την ΑΕΛ. Είναι γεγονός πως το κλίμα έχει φτιάξει στους «κυανόλευκους», μετά και την έλευση του Μπογκντάν Αντόνε, ωστόσο δεν τίθεται θέμα πως ένα τρίποντο απέναντι στη συμπολίτιδα θα ανεβάσει ακόμη περισσότερο τη ψυχολογία.

Στα αγωνιστικά τώρα, σύμφωνα με την τελευταία επίσημη ενημέρωση οι Χάρης Μαυρίας, Πάτρικ Γιόστεν και Μπάσελ Ζράντι παραμένουν αμφίβολοι, ενώ το ματς θα χάσουν λόγω τιμωρίας οι Φιλιώτης και Αμίν Χαμάς. Αυτό σημαίνει πως δεδομένα ο Ρουμάνος προπονητής θα κληθεί να αλλάξει τα άκρα στην άμυνα του, αφού έκαστος ήταν βασικοί με την ΑΕΚ.

Εξέλιξη που εκτός απροόπτου φέρνει τον Γκόντσγουιλ Εκπολό στο αρχικό σχήμα, με το Νιγηριανό να αναμένεται όπως αγωνιστεί ως βασικός για πρώτη φορά. Υπενθυμίζουμε πως κόντρα στον Ακρίτα έκανε ντεμπούτο μετρώντας δέκα περίπου λεπτά αγώνα, ενώ στο παιχνίδι της Καθαράς Δευτέρας αγωνίστηκε για ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Το θέμα  που προκύπτει αφορά το αν θα επιλεγεί στο αριστερό άκρο ή στο δεξί, καθότι απ’ τη μια δεν υπάρχει άλλο καθαρόαιμο αριστερό μπακ που να είναι διαθέσιμο, ενώ στα δεξιά ο Μαυρίας δεν παρουσιάζεται έτοιμος για να βρεθεί στους πρώτους έντεκα! Με αυτά τα δεδομένα, το επικρατέστερο σενάριο είναι αυτό που θέλει τον Εκπολό να χρησιμοποιείται εκ νέου αριστερά και τον Χάμπο να παίρνει θέση στο δεξί άκρο της άμυνας. Να γίνει δηλαδή όπως και στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τους «κιτρινοπράσινους».

Βέβαια, μέχρι την ημέρα του λεμεσιανού ντέρμπι έχουμε ακόμη χρόνο κι ως εκ τούτου δεν αποκλείεται όπως ο κ. Αντόνε αποφασίσει να προχωρήσει σε κάποια κίνηση έκπληξη, για τα άκρα της άμυνας του.