Απόλλων: Έκανε το αυτονόητο… και βλέπει ΑΠΟΕΛ

Οι «κυανόλευκοι» παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, πήραν το ζητούμενο και τώρα… ντέρμπι

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Απόλλωνας που επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο στάδιο «Άλφαμέγα». Με τη νίκη της η ομάδα του Μακρίδη έφθασε τους 35 βαθμούς σκαρφαλώνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ομολογουμένως η Λεμεσιανή ομάδα ήταν αισθητά βελτιωμένη σε γενικό βαθμό, σε σχέση με το περασμένο παιχνίδι κόντρα στον Άρη. Ξεκίνησε φουριόζα το παιχνίδι πραγματοποιώντας τρείς μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο 10λεπτο, χωρίς όμως να πάρει το γρήγορο γκολ που έψαχνε. Στο 24’ οι «κυανόλευκοι» απείλησαν εκ νέου με τον Πίττα ο οποίος έβαλε την προβολή στο πρώτο δοκάρι από τη σέντρα του Γιόστεν, δίχως όμως να στείλει την μπάλα στο πλεχτό. Σημαντικό για την ομάδα του Μακρίδη είναι πως στο Α’ μέρος δεν απειλήθηκε σημαντικά πέραν από ένα μακρινό σουτ του Κα.

Η έναρξη του Β’ ημιχρόνου ήταν η ιδανική για την ομάδα της Λεμεσού. Ο νεοεισελθόντας Βα με μια εξαιρετική παράλληλη πάσα από τα δεξιά, βρήκε τον Πίττα στην καρδία της περιοχής του αντιπάλου, με τον Κύπριο φορ να βάζει την προβολή και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του στο πρώτο λεπτό της επανάληψης.

Οι «κυανόλευκοι» όντας μπροστά στο σκορ, κράτησαν την μπάλα, έλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και με μια γκολάρα του Σπόλιαριτς στο 80’ διπλασίασαν το προβάδισμα τους. Πέντε λεπτά μετά όμως ήρθε το γκολ του Σλόγκαρ με το οποίο μείωσε ο Ολυμπιακός που ευτυχώς για την ομάδα του Μακρίδη, δεν στοίχισε στο τέλος.

Σε γενικό βαθμό, η Λεμεσιανή ομάδα έβγαλε όρεξη και αυτοπεποίθηση στο τερέν και θα μπορούσε κάλλιστα το σκορ να έχει μεγαλύτερη έκταση εάν εκμεταλλευόταν τις αλλεπάλληλες ευκαιρίες του Α’ μέρους. Σημαντικό για τον Μακρίδη είναι το γεγονός πως η ομάδα του με την έναρξη της επανάληψης, βρήκε αυτό που έψαχνε το πρώτο 45λεπτο δικαιώνοντας έτσι τον Κύπριο τεχνικό που έβαλε στο ματς τον Βα που από τα δικά του πόδια προήλθε το γκολ του Πίττα. Στα θετικά είναι και η απόδοση του Ουάρντα που κυρίως στο Α’ ημίχρονο δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού, ενώ είχε και συμμετοχή σε τρεις πολύ καλές φάσεις που βρήκε η ομάδα του.

Συνεπώς, οι περσινοί πρωταθλητές παρουσιάστηκαν αλλαγμένη σε σχέση με το περασμένο ματς, ωστόσο δεν πρέπει να ξεχνάμε και τη διαφορά δυναμικής ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Άρη. Σημαντικό για την ομάδα του Μακρίδη, είναι πως κατάφερε να πάρει τη νίκη με την οποία επανήλθαν τα χαμόγελα στο «Κολόσσι» και πλέον η προσεχή στρέφεται στο ντέρμπι της ερχόμενης Παρασκευής με το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.