Απόλλων: Διπλό πρόκρισης για την Ζαλγκίρις (vid)

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, νίκησε με 1-2 την F.K Minija

Η αντίπαλος του Απόλλωνα στον Α΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σε μονό αγώνα, πήρε την εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί της F.K Minija εξασφαλίζοντας την παρουσία της στον 5ο γύρο του κυπέλλου.

Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε στο σκορ στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κλιμαβίσιους, πριν ο Μπάρι ισοφαρίσει σε 1-1 στο 63΄. Το νικητήριο τέρμα το οποίο χάρισε την πρόκριση στην Ζαλγκίρις πέτυχε οχτυώ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Μπουσμάνας. Να σημειώσουμε ότι η Ζαλγκρίρις αγωνίστηκε για ένα μισάωρο περίπου με παίχτη λιγότερο, καθώς στο 62ο λεπτό ο Μόκους, με 2η κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε από το παιχνίδι.