Πάλεψαν αλλά… συμβιβάστηκαν

Στο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Απόλλωνα και Άρη με τις δύο ομάδες να παίρνουν από 1 βαθμό

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι στο Τσίρειο με τον Απόλλωνα και τον Άρη να μένουν στο 1-1. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες αλλά καμία να μην μπορεί να σκοράρει το γκολ της νίκης. Είναι η 6η κατά σειρά ισοπαλία για τον Απόλλωνα που δεν εκμεταλλεύτηκε της απώλειες των ομάδων που ακολουθούν για να ανοίξει την ψαλίδα από την 2η θέση. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σπόλιαριτς 19’, και  Ογκεντά 25’.

Α’ Ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Τσίρειο με τις δύο ομάδες να θέλουν να πάρουν τον έλεγχο και αν σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 11’ με τον Μπαμπίκα να κάνει το γύρισμα μέσα στη περιοχή και τον Μπράουν να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς.

Στο 19ο λεπτό ο Αυλωνίτης ανέτρεψε τον Γιαγκό μέσα στην περιοχή και ο Μενέλαος Αντωνίου υπέδειξε το σημείο της άσπρης βούλας, με τον Σπόλιαριτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 0-1 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

6 λεπτά μετά ο Απόλλωνας με ωραίο συνδυασμό της επιθετικής του γραμμής ισοφάρισε το σκορ με τον Ογκεντά να κάνει το διαγώνιο πλασέ και τον Βάνα Άλβες να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο 31ο λεπτό ο Σπόλιαριτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει εκ νέου μπροστά στο σκορ την ομάδα του με πλασέ που επιχείρησε μέσα στη περιοχή που όμως απέκρουσε εξαιρετικά και έστειλε σε κόρνερ ο πορτιέρο του Απόλλωνα.

Ακολούθως ο ρυθμός του παιχνιδιού κόπασε με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές στα μετόπισθεν και έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Β’ Ημίχρονο

Αργός ήταν ο ρυθμός στην επανέναρξη του παιχνιδιού με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Άρη να είναι καλά κλειστός στο δικό του μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο Β’ μέρος ήρθε για τους γηπεδούχους στο 51’ με τον Γιάνγκα να κάνει το συρτό σουτ έξω από την περιοχή και τον Άλβες να αποκρούσει σε κόρνερ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες και τις δύο ομάδες να είναι πολύ προσεκτικές στην ανασταλτική τους λειτουργία.

Στο 64ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαμπλόνσκι να κάνει το πλασέ από τα αριστερά και τον Γιοβάνοβιτς να σώζει υπέροχα. Οι κυανόλευκοι απάντησαν στο 79’ με σουτ στη κίνηση του Ρομπέρζ το οποίο κατέληξε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Άρη.

Στο 92ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι με τον Τζιαβέ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι του πορτιέρο του Απόλλωνα.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και πήραν από ένα βαθμό.

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ογκέντα (66' Πίττας), Αλμπάνης, Ζράντι, Νταμπό (73' Ψύχας), Γιάνγκα.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βάνα Άλβες, Μπράουν, Σπόλιαριτς (74' Σικόρσκι), Ντελμίρο (60' Τζιαβέ), Γιαγκό, Κβάσιουκ, Σίντελφελντ, Μπρόρσον, Ρονκάλια, Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα.

Σκόρερ: 25' Ογκεντά / 19' Σπόλιαριτς

Κίτρινες: 18' Αυλωνίτης, 55' Μαυρίας, 89' Ψύχας / Ντελμίρο 37', 56' Μπρόρσον, 58' Βανά Άλβες, 65' Τζιαβέ, 78' Γιαγκό

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Μενέλαος Αντωνίου