Απόλλων: Αντέδρασε αλλά έμεινε από δυνάμεις

Η κόπωση και οι πολλές απουσίες έφεραν τις πρώτες απώλειες βαθμών

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο του σερί ο Απόλλωνας που έμεινε στο 1-1 με την Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος». Η ομάδα του Νταβιντ Καταλά μετά τον βαθμό της ισοπαλίας, μοιράζεται πλέον την κορυφή της βαθμολογίας με την Πάφο.

Η ομάδα της Λεμεσού έδειξε δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση όπου στο Α’ μέρος είχε την καθολική υπεροχή, ενώ στην επανάληψη έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό.

Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο αναγκάζοντας την Νέα Σαλαμίνα να κλειστεί στο δικό της μισό. Ήδη στο πρώτο 10λεπτο η Λεμεσιανή ομάδα είχε δύο καλές στιγμές με τους Σαχάρ και Πίττα τις οποίες όμως δεν μετουσίωσε σε γκολ. Στη συνέχεια, κόντρα στην ροή του αγώνα, η Βαρωσιώτικη ομάδα πήρε προβάδισμα με το τέρμα του Φελίπε στο 22’. Αφότου βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 41’ έφερε στα ίσα το ματς, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πινακά ο οποίος άνοιξε λογαριασμό με τους «γαλάζιους».

Στην επανάληψη η εικόνα της ομάδας δεν θύμισε καθόλου την εικόνα του Α’ μέρους. Οι ποδοσφαιριστές του Ισπανού τεχνικού υστέρησαν στη δημιουργία (ειδικά στα πρώτα λεπτά) και έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλο ουκ ολίγες φορές, να «πατήσει» την περιοχή του Γιοβάνοβιτς. Χαρακτηριστική ήταν και η κόπωση που έβγαλαν οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα αφού από ένα σημείο και μετά δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και να «σπάσουν» το παιχνίδι στον χώρο του κέντρου. Σημαντικός παράγοντας για αυτή την κούραση που παρουσίασαν στον αγωνιστικό χώρο οι «κυανόλευκοι» ήταν πως λόγω των πολλών ασπουσιών, δεν υπήρχε στον πάγκο ο ποδοσφαιριστής που θα μπορούσε να αλλάξει δραστικά την εικόνα της ομάδας και να δώσει φρεσκάδα στο παιχνίδι της.

Εντούτοις, οι πρωταθλητές μετά και την κόκκινη του Ντιακιτέ στο 84’, έβγαλαν αντίδραση και βρέθηκαν πολύ κοντά στην νίκη αφού ο Μαυρίας στις καθυστερήσεις του αγώνα δεν μπόρεσε να βρει στόχο σε κενό τέρμα.

Στα θετικά για το συγκρότημα του 42χρονου τεχνικού είναι το δυνατό ξεκίνημα που είχε η ομάδα όπως και οι σημαντικές βοήθειες που πήρε από παίκτες οι οποίοι δεν βρίσκονται ακόμη σε πλήρη βαθμό ετοιμότητας. Ένας από αυτούς ήταν ο Γιόστεν ο οποιος με την ταχύτητα και την διεισδυτικότητα του δημιούργησε αρκετά ρήγματα στην αμυντική γραμμή του αντιπάλου. Ο Ολλανδός ήταν αυτός μάλιστα που κέρδισε το πέναλτι με το οποίο η ομάδα του έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Θετική ήταν επίσης η επιστροφή του Χάρη Μαυρία που μετά την επανεγγραφή του στο ρόστερ της ομάδας, βρέθηκε στην αρχική ενδεκάδα και δικαίωσε τον Ισπανό τεχνικό που τον εμπιστεύτηκε.

Ο βαθμός της ισοπαλίας αφήνει «γλυκόπικρη γεύση» στο κυανόλευκο στρατόπεδο αφού στο τέλος η ομάδα θα μπορούσε να φύγει με το διπλό από την Λάρνακα. Από εδώ και πέρα, η ομάδα της Λεμεσού στρέφει στην προσοχή της στον πολύ σημαντικό αγώνα απέναντι στην Πάφο σε δύο εβδομάδες.

Η διακοπή αναμένεται να λειτουργήσει ως «φάρμακο» για τον Απόλλωνα που ταλαιπωρείται από τα πολλά προβλήματα τραυματισμών. Οι ποδοσφαιριστές της Λεμεσιανής ομάδας θα έχουν την ευκαιρία  να πάρουν ανάσες από το βαρυφορτωμένο πρόγραμμα των τελευταίων ημερών και στόχος όλων είναι η ομάδα να επιστρέψει ακόμη πιο έτοιμη στην επανέναρξη του πρωταθλήματος.