Του το ξέκοψε για εξάδα… με Σιπριάνο (vid)

Mε γκολ στην τελευταία φάση του ντέρμπι, η Ομόνοια έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα του Απόλλωνα (2-1)

Σημαντικό «διπλό» για την Ομόνοια που επικράτησε με 1-2 του Απόλλωνα στο στάδιο «Αλφαμέγα». Ο Σιμπριάνο στη τελευταία φάση του αγώνα χάρισε την νίκη στην ομάδα του που ανέβηκε στην 5η θέση και αύξησε τη διαφορά απο τον Απόλλωνα στους οκτώ βαθμούς.

Α' Μέρος
Απόλλων και Ομόνοια μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Οι «πράσινοι» όμωςς ήταν αυτοί που ήταν πιο επικίνδυνοι και στο 5ο απείλησαν με τον Μπέζους να κάνει την σέντρα στον Λέζιακς που έκανε το σουτ αλλά ο Δημητρίου απέκρουσε σε κόρνερ.

Στην επόμενη φάση όμως η Ομόνοια άνοιξε το σκορ μετά απο εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια απο τους αμυντικούς του Απόλλωνα ο Λέζιακς βρέθηκε στη γραμμή και δεν δυσκολεύτηκε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το γρήγορο γκολ της Ομόνοιας με την πρώτη τους τελική να πραγματοποιείται στο 15ο λεπτό με τον Μπακένγκα να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω απο την εστία του Φαμπιάνο.

Οι «γαλάζιοι» πίεσαν περισσότερο στα επόμενα λεπτά και στο 25ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι μετά απο άστοχη έξοδο του Φαμπιάνο που κτύπησε τον Μάρκες με τον διαιτητή να δείχνει την «άσπρη» βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά αλλά ο Φαμπιάνο έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε.

Ο Απόλλωνας πίεσε στα εναπομείνατα λεπτά ενώ η Ομόνοια προσπάθησε μέσω αντεπιθέσεων να γίνει επικίνδυνη.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την Ομόνοια να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 0-1.

Β' Μέρος

Το δέυτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους ποδοσφαιιρστές του Απόλλωνα να μπαίνουν κάπου μουδιασμένα και δεν μπόρεσαν να ασκήσουν πίεση. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι έγινε στο 53ο λεπτό με τον Μπέζους να εκτελεί απευθείας το φάουλ αλλά ο Δημητρίου απέκρουσε σταθερά.

Ο Απόλλωνας έκανε τη πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο στο 57ο λεπτό με τον Μάρκες να επιχειρεί το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω απο την εστία του Φαμπιάνο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο στα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα να αφήνει αρκετούς χώρους πίσω. Στο 68ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά απο γύρισμα του Μπακένγκα στον Πέρετζ που βρέθηκε στη μικρή περιοχή αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο

Η ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 86ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Σαγκάλ δίνοντας ελπίδες για ανατροπή.

Στο 90ο λεπτό ο Αρτεάν έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε σε κόρνερ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας τελειώνε στη ισοπαλία, η Ομόνοια κατάφερε να σκοράρει στη τελευταία φάση του αγώνα. Η μπάλα έφτασε στον Σιμπριάνο που έκανε το σουτ και νίκησε τον Δημητρίου δίνοντας στην ομάδα του την πολύτιμη νίκη.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια ανέβηκε στην 5η θέση και αύξησε τη διαφορά απο τον Απόλλωνα στους οκτώ βαθμούς.

Απόλλων: Δημητρίου, Εκπολό, Νταρίκουα, Πειμπέρνς (58′ Πέρετζ), Μαλεκκίδης, Χάμπος (84′ Κρμέντσικ), Κολ (70′ Σάντος), Αρτεάν, Βαλμπουενά, Μάρκες, Μπακένγκα (70′ Σαγκάλ)

Στον πάγκο: Λέουβενμπεργκ, Λοίζου, Άδωνη, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Σαγκάλ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Παναγιώτου.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λανγκ, Μίλετιτς, Παναγιώτου, Μάθιους, Κούσουλος, Φράνσον, Χαραλάμπους (88′ Κασάμα), Λέζιακς (79′ Σιπριάνο), Μπέζους (70′ Ανδρέου), Στεπίνσκι

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Σιπριάνο, Κασάμα, Μπάκιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Αμό.

Σκόρερ: 86' Σαγκάλ/6' Λέζιακς,95' Σιμπριάνο

Κίτρινες:  Σάντος/Λέζιακς, Μίλετιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος