Αρχιμηνιά και αρχιχρονιά με θρίλερ στη Λεμεσό (vid)

Έσωσε την παρτίδα στο 90φεύγα ο Κβιλιτάια παίρνοντας τη μπουκιά από το στόμα του Απόλλωνα

Ματς θρίλερ ήταν το πρώτο του 2024 με τον Απόλλωνα και το ΑΠΟΕΛ να μένουν στην ισοπαλία και να μοιράζονται απο ένα βαθμό. Ο Απόλλωνας παρ'ότι κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με το ΑΠΟΕΛ να σημειώνει δύο γκολ στο δεύτερο  και να παίρνει στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας.

Α' Μέρος

Τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Παρ'όλα αυτά έπρεπε να περάσει το πρώτο εικοσάλεπτο στον αγώνα για να σημειωθεί η πρώτη φάση.

Στο 24ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη φάση με τον Σαρφό να κάνει το γύρισμα ο Σέλβικ έβαλε το πόδι για να διώξει, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία του Λέουβενμπεργκ αλλά ο Ολλανδός με εξαιρετική επέμβαση απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Απόλλων όμως ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει. Στο 31ο λεπτό ο Μπέλετς έκανε το λάθος στη προσπάθεια του να διώξει με τη μπάλα να κτυπάει στο σώμα του Κρμέντσικ ,η μπάλα κατέληξε στον Κολ ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Κρμέντσικ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του αλλά ο Μπέλετς έκανε τρομερή επέμβαση στο σουτ του διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 36ο λεπτό όμως ο Απόλλωνας σκόραρε και δεύτερο γκολ με τον Εκπολό να κάνει τη καρφωτή κεφαλιά μετά απο εκτέλεση κόρνερ και να νικάει τον Μπέλετς.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 2-0 του ΑΠΟΕΛ.

Β' Μέρος

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ προχώρησε σε διπλή αλλαγή με σκοπό να αλλάξει την εικόνα του. Πέρασαν μέσα οι Βιτάλ και Σατσιάς στη θέση των Πολυκάρπου και Καραμανώλη.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή του Απόλλωνα κατάφεραν να σκοράρουν και να μειώσουν στο σκορ. Ο Εντογκαλά απο δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Μαρκίνιος με πλασέ νίκησε τον Λέουβενμπεργκ και έβαλε τη ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.
Οι φιλοξενούμενοι στα επόμενα λεπτά είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 60ο λεπτό ο Κονσταντίνοφ έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε σταθερά.

Στα επόμενα λεπτά ο Απόλλωνα ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πίεσαν περισσότερο με αποτέλεσμα να βρίσκονται πολύ ψηλά με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετοί κενοί χώροι πίσω.

Στο 83ο λεπτό μετά απο υποδειγματική αντεπίθεση των ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα ο Αμντουραχίμι πήρε τη μπάλα και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο το δοκάρι του Μπέλετς.

Το ΑΠΟΕΛ πιέσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 92ο λεπτό ο Δώνης επιχείρησε το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά πέρασε δίπλα απο την εστία του Λέουβενμεργκ.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουν τη μπουκιά απο το στόμα του Απόλλωνα.

Ο Εφραίμ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντβάλι πήρε τη κεφαλιά και ο Κβιλιτάια με δεύτερη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έσωσε τη παρτίδα.

Έτσι λοιπόν Απόλλων και ΑΠΟΕΛ έμειναν μοιράστηκαν απο ένα βαθμό σε ένα εντυπωσιακό ντέρμπι.

Απόλλων: Λέουβμπεργκ, Εκπολό, Σιέλβικ, Φιλιώτης, Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Κυριάκου, Βαλμπουενά, Μάρκες, Κολ, Κρμέντσικ

ΑΠΟΕΛ: Mπέλετς, Τσεμπάκ, Ντβάλι, Καραμανώλης, Σούσιτς, Μαρκίνιος, Πολυκάρπου, Κονσταντίνοφ, Εντονγκαλά, Σαρφό, Κβιλιτάια.

Σκόρερ: 31' Κολ,36' Εκπολό/47' Mαρκίνιος,97' Κβιλιτάια

Κίτρινες:  Σπόλιαριτς, Κρμέμντσικ, Κολ/Σαρφό, Κβιλιτάια, Σατσιάς , Μαρκίνιος , Κοσταντινοφ