Αγριεμένος φυγάς, «πάτησε» την Ομόνοια και καλπάζει! (vid)

Ο Απόλλων συνεχίζει την αλάνθαστη πορεία του με τον Αντόνε και φορτσάρει από την εξωτερική για Ευρώπη

Θεόδωρος Τσιολάκης

Μεγάλη νίκη με 3-1 πέτυχε ο Απόλλωνας κόντρα στην Ομόνοια μέσα στο στάδιο «Άλφαμέγα» για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ. Η ομάδα του Μπογκντάν Αντόνε ήταν απόλυτα εύστοχη και με τρία τέρματα των Εκπολό στο 14’, Πίττα στο 45’ και Ουάρντα στο 84’ πήρε τη νίκη. Η Ομόνοια πλήρωσε τα εύκολα λάθη που έκανε στο πρώτο ημίχρονο. Το τέρμα των «πρασίνων» πέτυχε ο Σράντι στο 18’ όταν ισοφάρισε σε εκείνο το χρονικό σημείο. Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη των «γαλάζιων» στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στους 50 βαθμούς και στην 5η θέση, το «τριφύλλι» παρέμεινε στην 6η θέση και στους 42 βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος με το «καλημέρα» του αγώνα στο 2’ σημειώθηκε άσχημη εξέλιξη για τον Απόλλωνα με τον Χαμάς να τραυματίζεται σοβαρά στο γόνατο στη διεκδίκηση με τον Σράντη και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή.

Από εκεί και πέρα η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά ήταν καλύτερη και πατούσε πιο καλά μέσα στο γήπεδο από τον Απόλλωνα, καθώς στο 10’ απείλησε με τον Ανσαριφάρντ με ένα σουτ που κόντραρε και μάζεψε ο Γιοβάνοβιτς.

Από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας πήγε να βγάλει αντίδραση και στο 14’ κατάφερε να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Φαμπιάνο δεν συνεννοήθηκε καλά με την άμυνα του και δεν έδιωξε όπως θα έπρεπε, ο Πεϊμπέρνς έκανε το πλασέ και ο Εκπολό ήταν στην πορεία της μπάλας έβαλε το πόδι του και κατάφερε να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Η Ομόνοια έβγαλε άμεση αντίδραση στο γκολ του Απόλλωνα και στο 18’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 μετά από βαθιά μπαλιά του Παναγιώτου, ο Σράντι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Αυγουστή πατούσε καλύτερα μέσα στο γήπεδο και ήταν πιο επικίνδυνη μεσοεπιθετικά.

Στο 23’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, από την μπαλιά του Λέζιακς από αριστερά προς τον Κακουλλή, που ήταν έτοιμος να σκοράρει, όμως ο Πεϊμπερνς του έκλεψε την μπουκιά από το στομά και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 26’ χάθηκε άλλη μία καλή ευκαιρία για τους «πράσινους στο σουτ του Κακουλλή εκτός περιοχής, όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.

Η Ομόνοια συνέχισε να πατά καλύτερα στο ματς, κρατούσε μπάλα συνεχώς στην κατοχή της και δεν άφηνε τον Απόλλωνα να οργανωθεί και να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνο.

Στα τελευταία πέντε λεπτά του δευτέρου μέρους ανέβηκε περισσότερο ο Απόλλωνας και προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με μακρινές μπαλιές και στο 43’ κατάφερε ο Μαυρίας να κερδίσει πέναλτι από τον Παπουλή, ο οποίος έπαιξε απρόσεκτα. Το πέναλτι ανέλαβε ο Πίττας στο 45’ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 2-1 υπέρ του Απόλλωνα. Μπορεί η Ομόνοια να πατούσε καλύτερα, αλλά από δύο τραγικά δικά της λάθη, οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δεν είχαμε τόσες πολλές φάσεις ειδικά στο ξεκίνημα, με τον Απόλλωνα να κλείνεται στην άμυνα του και να παίζει πιο συντηρητικά με σκοπό να κρατήσει το 2-1 υπέρ του.

Από την άλλη η Ομόνοια πατούσε πιο καλά και μπήκε πιο επιθετικά μέσα στο γήπεδο με σκοπό να πιέσει ψηλά και να απειλήσει, όμως δυσκολευόταν αρκετά να φτιάξει ευκαιρίες, λόγω της καλής αμυντικής λειτουργίας του Απόλλωνα.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με μακρινά σουτ, όμως κανένα από αυτά δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 83’ η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από εκτέλεση φάουλ του Λοΐζου, ο Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Γιοβάνοβιτς εκτινάχθηκε και έκανε την απόκρουση του αγώνα, κρατώντας το 2-1 υπέρ της ομάδας του.

Ένα λεπτό μετά ο Απόλλωνας κατάφερε στην αντεπίθεση να κάνει την ζημιά, ο Ουάρντα βρέθηκε απέναντι από τον Φαμπιάνο και με εύστοχο πλασέ έκανε το 3-1 για την ομάδα του.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν τυπικά στον αγώνα και έτσι ο Απόλλωνας πήρε την 5η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Βα, Χαμάς, Χάμπος, Φιλιώτης, Ουάρντα, Κολ.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Χουσαΐν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Ντιγκινί, Ντόνιο, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Παπουλής, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Σράντι, Παναγιώτου, Κούσουλος, Ντίσκερουντ, Κακουλής.

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Γιούστε, Λοΐζου, Κίτσος, Ζαχαρίου, Μπεσεντίν, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Μπεζούς, Βενιζέλου.

Σκόρερ: 14' Εκπολό, 45' Πίττας, 84' Ουάρντα/ 18' Σράντι

Κίτρινες: Βα/Μάθιους, Κακουλλής, Κούσουλος