Ooh la la... Nicola!!

Παρότι ο Ολυμπιακός του έβαλε δύσκολα… εν τέλει ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 και εδραιώθηκε στην κορυφή

Δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει ο Απόλλωνας που επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο Τσίρειο. Οι «κυανόλευκοι» παρά τις πολλές απουσίες που έχουν στις τάξεις τους έδειξαν σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα και κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο που τους διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Νογιόκ 42’, Κά 58’, και Ντιγκινί στο 87ο λεπτό.

Α’ Ημίχρονο

Με ξέφρενο ρυθμό ξεκίνησε το Α’ ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τσίρειο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γρήγορο γκολ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τον Απόλλωνα με τον Ίντζια στο 16’, μετά από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Ίλιεφ ο πρώτος πήρε την μπάλα έκανε το σουτ αλλά την έστειλε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ολυμπιακού.

Δυο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά την εστία του Τσούπιτς με τον Πίττα να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή και τον πορτιέρο του Ολυμπιακού να αποκρούει. Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον  Γουίλσον στο 21’ όπου μετά από κάθετη του Γκουστάβο βρέθηκε απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς με τον τελευταίο να σώζει υπέροχα και να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός κόπασε με τους «κυανόλευκους» να κρατάνε την πάλα και να προσπαθούν να διασπάσου την καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού.

Στο 42ο λεπτό ο Απόλλωνας ευτύχησε να σκοράρει μετά από μακρινό σουτ του Νογιόκ το οποίο φαινόταν ότι ελέγχει ο Τσούπιτς αλλά εν τέλει ο τελευταίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Β’ Ημίχρονο

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλισε το πρώτο 10λεπτό του Β ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 54’ για τους γηπεδούχους μετά από σουτ του Κολ έξω από την περιοχή η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός ευτύχησε να σκοράρει με τον Κα ο οποίος έκλεψε την μπάλα από τον Μαυρία και εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του βρέθηκε απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς και έγραψε το 1-1 στο 58’.

Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 67’ για να βρεθούν μπροστά στο σκορ με τον Γκουστάβο ο οποίος με δυνατό φαλτσαριστό σουτ μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το παιχνίδι κύλισε με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να επιτεθεί και τον Ολυμπιακό να είναι καλά οργανωμένος στο δικό του μισό και όλα έδειχναν ότι και οι δύο ομάδες θα πάρουν από ένα βαθμό.

Σε μια ανύποπτη φάση όμως στο 86ο λεπτό ο Τσούπιτς έκανε λανθασμένη έξοδο, έδωσε την ευκαιρία στον Πίττα να κάνει το γύρισμα πάνω στην γραμμή όπου και καραδοκούσε ο Ντιγκινί για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το τελικό 2-1 στην αναμέτρηση.

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α.Γιοβάνοβιτς, Νογιόκ(Φιλιώτης 70'), Ρομπέρζ, Ίλιεφ (Γιάγκα 82'), Χαμάς, Χάμπος, Πίττας, Ίντζια (Ντιγκινί 70'), Μαυρίας (Αυλωνίτης 70'), Κόλ, Αλμπάνης

Ολυμπιακός (Λούκας Αλκαράθ): Τσούπιτς, Σαμπίνια, Μπόβεδα, Γκουστάβο (Μανιάς 80'), Μακρής, Γουίλσον (57' Κα), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ, Ντιαγνέ, Γουακάσο (46' Νάνι).

Σκόρερ: 42' Νογιόκ, 86' Ντιγκινί / 58' Κα

Κίτρινες: 62' Ρομπέρζ / 11' Γουακάσο, 22' Γκουστάβο

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος