Πύρρειος νίκη με κεφάτο Νταμπό

Κέρδισε τη Δόξα ο Απόλλωνας, ανέβηκε στην κορυφή, αλλά ταυτόχρονα τραυματίστηκαν δύο βασικοί παίκτες

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Στην έβδομη του συνεχόμενη νίκη έφτασε ο Απόλλωνας και τρίτη συνεχόμενη, με την ομάδα της Λεμεσού να κερδίζει στο Τσίρειο τη Δόξα με 3-0. Τα γκολ για τους «Κυανόλευκους» σημείωσαν οι Νταμπό (5’), Ζράντι (64’) και Χαμάς (75’), με τους δύο τελευταίους να σκοράρουν μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, τα οποία κέρδισε ο Γάλλος επιθετικός.

Με αυτή τη νίκη το συγκρότημα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ έφτασε τους 21 βαθμούς και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ στους εφτά παρέμεινε η 11η Δόξα.

Το νέο τρίποντο της λεμεσιανής ομάδας συνοδεύτηκε και πάλι με καλή εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο μέρος, όμως προβληματισμό προκαλεί το γεγονός ότι οι Πίττας και Χάμπος αποχώρησαν ως τραυματίες.

Α’ Ημίχρονο

Με επιθετική διάθεση άρχισε τον αγώνα ο Απόλλωνας, οι ποδοσφαιριστές του οποίου, πίεσαν ασφυκτικά με στόχο ένα γρήγορο γκολ… πράγμα που το πέτυχαν μόλις στο 5’ του παιχνιδιού με τον Νταμπό.

Ο Ζράντι έδωσε στον Χαμάς, ο οποίος λίγα μέτρα μπροστά από το χώρο του κέντρου, κινούμενος πάντα στην αριστερή πτέρυγα της ομάδας του, έκανε τη σέντρα στην περιοχή, όπου ο 33χρονος επιθετικός με όμορφο τελείωμα κατάφερε να νικήσει τον Σισκόφσκι.

Τρία λεπτά αργότερα, σημειώθηκε άστοχο σουτ του Χάμπου, ενώ παρά το γεγονός πως μέχρι εκείνο το σημείο η Δόξα είχε αρκεστεί σε παθητικό ρόλο, στο 9’ απείλησε με σουτ του Καλλή εκτός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο αμυντικό και να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 12’ ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ έμελλε να κάνει την πρώτη του αλλαγή, αφού ο Πίττας αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Στη θέση του Κύπριου διεθνούς πέρασε ο Στορ.

Ακολούθως, η αναγκαστική αλλαγή των γηπεδούχων συνδυάστηκε με το αγωνιστικό ανέβασμα του προσφυγικού σωματείου, το οποίο κέρδισε μέτρα, αμύνθηκε καλύτερα και προσπάθησε να γινεί πιο απειλητικό, κυρίως μέσω αντεπιθέσεων. Οι «Κυανόλευκοι», με τη σειρά τους, συνέχισαν να υπερέχουν στην κατοχή της μπάλας, την ίδια ώρα όμως που δυσκολεύονταν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

Εκεί λοιπόν που όλα έδειχναν πως δεν θα σημειωθεί κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, πέραν από το γκολ βέβαια, ήρθε η φάση του 42’, όπου μετά από σέντρα του Λαφράνς στην περιοχή, ο Σασί με μια πολύ δυνατή κεφαλιά ανάγκασε τον Γιοβάνοβιτς να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του… ο Σασί έπιασε νέα κεφαλιά και έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Αυτές ήταν οι τελευταίες καλές στιγμές του πρώτου μέρους, το σκορ του οποίου ήταν το 1-0.

Β’ Ημίχρονο

Ίδιο ήταν το σκηνικό στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αφού ο Απόλλωνας προσπαθούσε να επιβάλει εκ νέου το ρυθμό του, ενώ η Δόξα αμυνόταν πολύ καλά, την ίδια ώρα που έψαχνε να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 57’μ με άστοχο σουτ του Χαμάς εκτός περιοχής, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι.

Πιο συγκεκριμένα, ο Στορ έκανε τη σέντρα στην περιοχή και μετά από τράβηγμα της φανέλας από τον Κοβάντσεβιτς στον Νταμπό, ο επιθετικός της λεμεσιανής ομάδας έπεσε στο έδαφος. Ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR και αφού έπρεπε να περιμένουμε περίπου τέσσερα λεπτά, ο Δημήτρης Κουμή υπέδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Ζράντι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και νίκησε τον Σισκόφσκι, ο οποίος όμως έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το πρώτο πέναλτι που κέρδισαν οι «Κυανόλευκοι» μετά την ανακοίνωση του Τσόρνιγκερ, πως θα αλλάξει ο εκτελεστής.

Μετά το δεύτερο γκολ, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν έναντι της Δόξας και αφού σημειώθηκαν δύο άστοχα σουτ από Στορ (από το ύψος της μεγάλης περιοχής) και Ζράντι (αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Σισκόφσκι)… στο 74’ ο Νταμπό κέρδισε δεύτερο πέναλτι, το οποίο αυτή τη φορά εκτέλεσε ο Χαμάς, ο οποίος επίσης ήταν εύστοχος.

Στη συνέχεια δεν σημειώθηκε κάποια άλλη καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά αξίζει αναφοράς πως ο Χάμπος αποχώρησε ως τραυματίας στο 72’, με τον Τζουμ να τον αντικαθιστά και να κάνει την επανεμφάνιση του μετά και τον περασμένο Αύγουστο.

Highlight: Ξεχώρισαν ιδιαίτερα δύο πράγματα. Πρώτο, η εξαιρετική εμφάνιση του ανεβασμένου Νταμπό, ο οποίος άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη και κέρδισε δύο πέναλτι. Δεύτερο, το γεγονός πως ο Τσόρνιγκερ έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγέςμ αφού οι Πίττας και Χάμπος αποχώρησαν ως τραυματίες.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Μαυρίας, Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Κολ, Χάμπος (72' Τζουμ), Ζράντι, Αλμπάνης (58' Ίλιεφ), Νταμπό, Πίττας (12' Στορ).

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Οικονομίδης, Κοβάντσεβιτς (74' Μέσκα), Λαφράνς, Μπαλντέ (83' Ολιβέιρα), Αντάμοβιτς (74' Ντίας), Στυλιανού, Καραμανώλης (83' Τιντζανί), Καλλής, Σασί.

Σκόρερ: 5' Νταμπό, 64' Ζράντι (πεν.), 75' Χαμάς (πεν.) / -

Κίτρινες: - / 22' Οικονομίδης, 62' Κοβάντσεβιτς (6η), 77' Μέσκα.

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης.