Τσόρνιγκερ: «Φάουλ ή πλάγιο για εμάς αλλά ο διαιτητής έδωσε τη μπάλα στην ΑΕΚ»

Οι δηλώσεις του προπονητή του Απόλλωνα

Αναφορά στη φάση από την οποία προήρθε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ έκανε μεταξύ άλλων ο προπονητής του Απόλλωνα Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ μετά το τέλος του αγώνα και το 3-3. Ο τεχνικός της Λεμεσιανής ομάδας παράλληλα έστειλε το μήνυμα σε όλους πως το κεφάλι πρέπει να παραμείνει ψηλά και να δουν την συνέχεια.

Τα κυριότερα σημεία:

Αρχικό σχόλιο: «Σήμερα ήταν ένας φορτισμένος συναισθηματικά αγώνα με πολλά γκολ, και γενικά... καλό παιχνίδι. Ήταν εύκολο να δεις τι γίνεται όταν οι ομάδες παίζουν ποδόσφαιρο. Μέτριος αγώνας στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε ευκαιρίες, όπως αυτή με τον Νταμπό, όμως στο τέλος έληξε όπως έληξε. Στο δεύτερο ημίχρονο αντιδράσαμε. Ήταν πολύ καλή με την μπάλα η ΑΕΚ. Κυριαρχήσαμε όμως και στις στατικές φάσεις. Αυτό που έγινε στο τέλος μετά το 3-2, όλοι το είδαμε. Μπορούσε να διαλέξει, φάουλ ή πλάγιο για εμάς, αλλά έδωσαν τη μπάλα στην ΑΕΚ. Είναι η δεύτερη φορά μετά το θέμα με τον κορωνοϊό που δυσκολευόμαστε λίγο με τις αποφάσεις εδώ, τη μια από την ομάδα, την άλλη από τον διαιτητή… Οι παίκτες ήταν νευριασμένοι, ειδικά κάποιοι που ήταν πολλά χρόνια στην ομάδα, σε σχέση με τις αποφάσεις της διαιτησίας. Το αφήνουμε πίσω, ήταν σε πολύ ψηλό επίπεδο οι παίκτες ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, έπρεπε να παλέψουμε για να επιστρέψουμε και το κάναμε. Τώρα έχουμε τέσσερα παιχνίδια στη Λεμεσό και ένα εκτός έδρας. Είμαστε σε θέση οδηγού, έχουμε διαφορά ασφαλείας. Συγχαρητήρια στον Καταλά, νομίζω ήταν ο καλύτερος προπονητής στο πρωτάθλημα, του εύχομαι κάθε καλό».

Αν o Aπόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία να αγκαλιάσει τον τίτλο: «Όχι απαραίτητα τον τίτλο. Χάσαμε την ευκαιρία να πάρουμε δυο βαθμο΄ς περισσότερους. Αυτό δεν είναι κάτι που μπορούμε να αλλάξουμε. Αυτό που μπορούμε να αλλάξουμε είναι τη νοοτροπία μας στη Λεμεσό. Να βλέπουμε το τώρα και όχι τι έγινε παλιά. Το κεφάλι ψηλά. Μην κοιτάτε το παρελθόν. Στον αθλητισμό αυτό είναι ασήμαντο. Κοιτάμε μπροστά. Ο διαιτητής είναι νεαρός, θα καταλάβει το λάθος του και θα μάθει το μάθημα του. Αξίζαμε τη νίκη αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο».