Βαρωσιώτικο μπλοκ (vid)

Η Νέα Σαλαμίνα έβαλε «φρένο» στο νικηφόρο σερί του Απόλλωνα

Έβαλε «φρένο» στο νικηφόρο σερί του Απόλλωνα η Νέα Σαλαμίνα με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στο «Αμμόχωστος». Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά απέναντι σε μια καλά οργανωμένη άμυνα δεν κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από την Λάρνακα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Φελίπε 22’, Πινακάς 41’.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας που πήρε τον έλεγχο της μπάλας και πίεσε την Σαλαμίνα με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 8’, με τον Πίττα να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά και τον Κίσσα να αποκρούει με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Κόντρα στην ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 22’, με το μακρινό σουτ  του Φελίπε να κτυπάει πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια να παίρνει μία περίεργη τροπή για να περάσει την γραμμή του Γιοβάνοβιτς.

Εννέα λεπτά μετά η ομάδα της Λεμεσού έχασε καλή ευκαιρία με τον Μαυρία να βρίσκει τον Γιόστεν στο ύψος της περιοχής και τον Ολλανδό να κάνει το σουτ το οποίο όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.

Η Βαρωσιώτικη ομάδα στην αμέσως επόμενη φάση «απάντησε» με την κεφαλιά του Ντορεγκάρεϊ να περνάει λίγο πάνω από την εστία του πορτιέρο του Απόλλωνα.

Στο 40’ ο Κατσικάς ανέτρεψε τον Γιόστεν μέσα στη περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πινακάς ο οποίος ήταν εύστοχος και έφερε στα ίσα το παιχνίδι για την ομάδα του.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου

Β’ Ημίχρονο

Με φορά ξεκίνησε το Β’ μέρος η Νέα Σαλαμίνα που πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων με στόχο να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ.

ΟΙ γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία στο 55’ με τον Ντορεγκάρεϊ να παίρνει την κεφαλιά στο κόρνερ και την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς.

Η Λεμεσιανή ομάδα απάντησε στην ευκαιρία του αντιπάλου στο 67’, με το μακρινό σουτ του Ρέθιο να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Τάσου Κίσσα.

Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα κόπασε με το συγκρότημα του Καταλά να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να απειλήσει σημαντικά την εστία της Σαλαμίνας.

Στο 83’ τα δεδομένα της αναμέτρησης άλλαξαν με το Ντιακιτέ να δέχεται την κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Πίττα.

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα υπερ του, ο Απόλλωνας βγήκε μπροστά με στόχο να πετύχει το γκολ της νίκης.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη, στο 92ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν απίστευτη ευκαιρία για να φύγουν με τους τρεις βαθμούς από την Λάρνακα. Ο Αλεσάμι μπήκε στη περιοχή από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη πάσα στο δεύτερο δοκάρι στον Μαυρία ο οποίος σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα έξω.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό με τον Απόλλωνα να έχει τις πρώτες του απώλειες στο φετινό πρωτάθλημα.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Φράγκος (69' Κλίμοβιτς), Ντορεγκάρεϊ (69' Τολεμές), Οφόρι (77' Νικολάου), Ντιακιτέ, Φελίπε (77' Κουμουρής), Τιάγκο.

Απόλλων (Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Βουκασίν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Σπόλιαριτς (60' Ρέθιο), Κολ (88' Καμπράλ), Σαχάρ (76' Χάμπος), Πινακάς, Γιόστεν (60' Αλεσάμι), Πίττας.

Σκόρερ: 22' Φελίπε / 41' Πινακάς (πεν.)

Κίτρινες: - / -

Κόκκινες: 83' Ντιακίτε / -

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος