Απόλλων: Φιλική τριάρα από την ΑΕΚ

Οι κυανόλευκοι γνώρισαν την ήττα στο ΟΑΚΑ με 3-0

Φιλική ήττα για τον Απόλλων, που στη πρόβα τζενεράλε ενόψει της ευρωπαϊκής του πρεμιέρας, έχασε από την ΑΕΚ Αθηνών στο ΟΑΚΑ με 3-0.

Ανώτερη ήταν η ΑΕΚ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τους «κιτρινόμαυρους» να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 6’ με Λιβάι Γκαρσία. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταλος έκανε το 2-0, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λιβάι Γκαρσία (51’), με το δεύτερο του προσωπικό τέρμα.

Δείτε το στόρι του αγώνα:

Ληξη αγώνα

89' Τετ-α-τετ για τον Ίντζια, ο οποίος θα στείλει τη μπάλα έξω.

70' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Παπουνασβίλι αντί Μάρκοβιτς.

64' Μεγάλη ευκαιρία του Αλμπάνη για το 4-0, το σουτ του με το εξωτερικό από πλεονεκτική θέση πέρασε δίπλα από την εστία του Απόλλωνα.

61' Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Μέσα οι Μαλεκίδης και Ίντζια, έξω οι Χαμάς και Ψύχας.

54' Μακρινό σουτ του Σράντι, μπλοκάρει σταθερά ο Τσιντώτας.

Ένα γκολ που πάντως ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα σε αυτά τα πρώτα έξι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

51' ΓΚΟΛ. Κάνει το 3-0 η ΑΕΚ, με υπέροχη ενέργεια του Λιβάι Γκαρσία, που άδειασε τρεις παίκτες, πάτησε περιοχή και με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ

41' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από βαθιά σέντρα, πάτησε περιοχή, το σουτ του όμως έβγαλε εντυπωσιακά ο Γιοβάνοβιτς, ο οποίος μάλιστα μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

34' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, με τον Τσιντώτα να βγαίνει στα όρια της μεγάλης περιοχής για να τον ανακόψει. Ο Κύπριος εξτρέμ προσπάθησε να κρεμάσει τον κίπερ της ΑΕΚ που είδε τη μπάλα να περνάει έξω

28' Πρώτη τελική του Απόλλων, με μακρινό σουτ του Μάρκοβιτς.

8' ΓΚΟΛ! 2-0 Η ΑΕΚ. Πολύ καλή κάθετη του Γκαρσία στην κίνηση του Μάνταλου στην πλάτη της άμυνας, το σουτ του οποίου έβγαλε αρχικά ο Γιοβάνοβιτς, όμως ο ελλαδίτης μεσοεπιθετικός επέμεινε, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-0.

6' ΓΚΟΛ! Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Μετά από σέντρα του Λόπες στη περιοχή, ο Λιβάι Γκαρσία με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.