Ένα σου, ένα μου και μαζί στην κορυφή (vid)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι κορυφής στο Τσίρειο ανάμεσα σε Απόλλωνα και Πάφο

Χωρίς νικητή τελείωσε το ντέρμπι κορυφής στο Τσίρειο με τον Απόλλωνα και την Πάφο να μένουν στο 1-1. Σε ένα παιχνίδι με ένταση, δυνατές μονομαχίες και πάθος, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο χωρίς να καταφέρει η μια από τις δύο να πάρει στο τέλος της ημέρας το τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ζάιρο 38’ και Βα 65’.

Α’ Ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λεμεσό με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή της μπάλας και την Πάφο να είναι καλά κλειστή στο δικό της μισό.

Στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης η ομάδα του Νταβιντ Καταλά προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του αντιπάλου με προσωπικές ενέργειες του Βα που ωστόσο δεν καρποφόρησαν.

Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 32’, με τον Βαλακάρι να μπαίνει στη περιοχή από τα αριστερά, να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Βούκασιν να διώχνει σωτήρια προτού Ζάιρο.

Οι γηπεδούχοι στην αμέσως επόμενη φάση, «απάντησαν» με ένα δυνατό μακρινό σουτ του Γιόστεν που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Άντος.

Στο 38’ και στην πρώτη της ουσιαστικά καλή φάση η Παφιακή ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Βαλακάρι να βρίσκει υπέροχα τον Ζάιρο ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας των «κυανολεύκων», κατέβασε ανενόχλητος την μπάλα και πλάσαρε εύστοχα τον Δημητρίου για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ συνέχισε να έχει την υπεροχή και τρία λεπτά μετά έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει το προβάδισμα της και πάλι με τον Ζάιρο. Ο Βραζιλιάνος εκμεταλλεύτηκε και πάλι την ανισορροπία στην άμυνα του Απόλλωνα, βγήκε απέναντι από τον Δημητρίου, με τον Ρομπέρζ να βάζει σωτήρια την προβολή προτού ο πρώτος κάνει το πλασέ.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ.

Β’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος ο Απόλλωνας που βγήκε μπροστά με στόχο να φέρει στα ίσα το ματς.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 54’ με τον Βα να ελευθερώνεται υπέροχα από τα δεξιά, να δίνει την μπάλα μέσα στη περιοχή στον Πίττα, και τον τελευταίο να κάνει το διαγώνιο σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Άντος.

Δέκα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν», με τον Σεμέδο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να κάνει το πλασέ βρισκόμενος απέναντι από τον Δημήτριου με τον πορτιέρο του Απόλλωνα να αποκρούει εξαιρετικά.

Στο ακριβώς επόμενο λεπτό στο 65’, η Λεμεσιανή ομάδα έφερε στα ίσα το παιχνίδι με τον Βα να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των αμυντικών της Πάφου που δεν έδιωξαν στο κόρνερ, και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα βρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και έχασαν δύο διαδοχικές ευκαιρίες με τα σουτ του Σαχάρ στο 69’ και στο 72’ να περνάνε πάνω από τα δοκάρια του Άντος.

Στο 76’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζάιρο να πασάρει στο Ντράγκομιρ που βρισκόταν μόνος στο σημείο του πέναλτι, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και τον Καμπράλ να βάζει σωτήρια την προβολή.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετή ένταση και πάθος χωρίς να καταφέρουν στο τέλος οι δύο ομάδες να πέτυχουν το γκολ της νίκης.

Απόλλων (Καταλά): Δημητρίου, Μαυρίας (66' Καμπράλ), Βουκασίν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ρέθιο (66' Σαχάρ), Βα (90' Χάμπος), Πινακάς (46' Χέντι), Γιόστεν (59' Ζράντι), Πίττας.

Πάφος (Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (89' Ναμέ), Ντράγκομιρ (85' Χότσκο), Μπάιριτς.

Σκόρερ: 65' Βα / 38' Ζάιρο

Κίτρινες: 43' Βα, 44' Πίττας, 50' Κολ, 79' Χέντι / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Gonzalez Fuertes Pablo