Απόλλων: Ημίχρονο... και καθάρισε (vid)

Όπως και με το ΑΠΟΕΛ έτσι και σήμερα σε 45λεπτά τέλειωσε το ματς

Ο Απόλλωνας με μια μεστή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο πήρε το πολύτιμο τρίποντο απέναντι στον Εθνικό επικρατώντας με 3-2. Σκόραραν οι δύο νέοι, Μπένσοπ και Ματέι. Η ομάδα της Λεμεσού προσπέρασε τον ΑΠΟΕΛ και βρίσκεται στην 3η θέση, ενώ πλέον η προσοχή στέφεται στον αγώνα κυπέλου.

Α’ ημίχρονο:

Ο Εθνικός με το καλημέρα στο ματς μπήκε μπροστά στο σκορ, ο Μιγκελίτο έδωσε την ασίστ στον Κονέ που στο man to man με τον Μολ πλάσαρε σωστά για το 0-1, στα ενενήντα πρώτα δευτερόλεπτα.

Στο 4’ η μπαλιά του Παπουλή, ήταν καλή, ο Ματέι δεν πρόλαβε όμως να πλασάρει. Πολύ καλή φάση για να κάνει το 1-1 ο Απόλλωνας, το οποίο εν τέλει έγινε στο 11’ με όμορφο φαλτσαριστό σουτ του Ματέι μετά από πάσα του Παπουλή.

Στο 15ο λεπτό ο Παπουλής, έδωσε την κάθετη πάσα στον Μπένσοπ με τον επιθετικό από το Κουρασάο να σκοράρει. Ο Απόλλωνας γύρισε το παιχνίδι μέσα σε 3 λεπτά. Η κυριαρχία των γαλάζιων συνεχήστηκε και στο 23ο λεπτό ο Ματέι έδωσε στον Παπουλή που κοντρόλαρε όμορφα, έκανε το πλασέ και αύξησε την διαφορά σε δύο τέρματα, κάνοντας το 3-1.

Στο 30’, όμορφος συνδυασμός Ντένιτς, Πέδρο, με τον τελευταίο να δίνει την πάσα στον Μπένσοπ ο οποίος έπιασε το σουτ από το σημείο του πέναλτι ο Μπογκατίνοφ είπε όχι.

Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ήταν πιο ήρεμα από θέμα φάσεων, αλλά υπήρχε ένταση και πολλά μαρκαρίσματα. Ένα ημίχρονο όπου ο Απόλλων ήταν κυρίαρχος με 9 τελικές προσπάθειες και 72% κατοχή.

Β’ ημίχρονο:

Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου, το ίδιο σκηνικό. Ο Εθνικός Άχνας μπήκε δυνατά και με διπλή ευκαιρία του Κονέ και του Ηλία έφτασε πολύ κοντά στο να μειώσει αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο 59’ ο Μιγκελίτο εκτέλεσε πολύ όμορφα το φάουλ όπου με κεφαλιά ο Μαρκόφσκι έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι.

Στο 63’ ο Χάμπος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, και αυτό έφερε την αλλαγή συστήματος του Απόλλωνα σε 3-4-3 κάτι που τον βοήθησε να ελέγξει καλύτερα το παιχνίδι. Με πολλές πάσες πάγωσε τον ρυθμό και έκανε συντήρηση.

Στο 76’ απίστευτη φάση χάθηκε από τον Γκακπέ, ο οποίος πάνω στην γραμμή δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα καθώς γλίστρησε. Στο 82ο λεπτό σε μια φάση που θα συζητηθεί καθώς ήταν περίεργη – δύσκολη ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα με τον Λαμπάν να κάνει το 3-2.

Στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός πίεσε αλλά ο Απόλλων πολύ έξυπνα κράτησε την μπάλα και δικαίως νίκησε.

Διακριθέντες: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παπουλή. Πολύ καλοί οι δύο νέοι Ματέι και Μπένσοπ. Γενικότερα ο Απόλλωνας έβγαλε πάθος και θέληση παίζοντας ομαδικό – όμορφο ποδόσφαιρο.

Απογοήτευσαν: Η αμυντική λειτουργία του Εθνικού. Ειδικά το αμυντικό δίδυμο ήταν πολύ αργό .

Ενδεκάδες

Απόλλων: Μολ, Αντωνιάδης, Σελίμοβιτς, Ματέι, Βασιλείου, Σακέτι, Πέδρο, Ντένιτς, Σαρδινέρο, Παπουλής, Μπένσοπ

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους, Λαμπάν, Μαρκόσκι, Κυπριανού, Ι.Μαρκόβσκι, Κονέ, Μ.Ηλία

Κίτρινες Κάρτες: Μ.Ηλία