Τι Γεντί Κουλέ.. τι Παπαδόπουλος

Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα στο ντέρμπι

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας επί της Ανόρθωσης με σκορ 1-3, σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε με Οκριασβίλι, αλλά με Μπένσοπ, Πίττα και Λάρσον, ο Απόλλωνας πήρε τους τρεις βαθμούς. Στους 10 ο Απόλλων, στους 7 η Ανόρθωση.

Το παιχνίδι στη Λάρνακα άρχισε με την Ανόρθωση να μοιάζει καλύτερη, να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 7', με τον Ρομπέρζ να σταματά το σουτ του Κβιλιτάια προ της γραμμής και τον Απόλλωνα να έχει δοκάρι στο 14', με άπιαστο σουτ του Νταμπό. Η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε στο 19', με πλασέ του Οκριασβίλι μετά από εξαιρετική ενέργεια του Κορέια,όμως η ομάδα της Λεμεσού πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ. Στο 37', ο Γκαλίτσιος «γκρέμισε» τον Μπένσοπ στην περιοχή και ο παθών ευστόχησε στο πέναλτι για την ισοφάριση. Ο Πίττας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με ξαφνικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια. Ώς εκ τούτου, ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο σε φάσεις και ρυθμό έληξε με προβάδισμα της ομάδας του Αυγουστή.

Η επανάληψη άρχισε με την Ανόρθωση να βάζει ρίσκα στην επίθεση και να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 54'. Ο Χριστοφή σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έφθασε στον Οκριασβίλι, έκανε το σουτ, όμως ο Δημητρίου απέκρουσε εντυπωσιακά με το σώμα. Η ομάδα της Λεμεσού απάντησε στις ευκαιρίες με ωραία εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς από πολύ μακριά, την οποία απέκρουσε δύσκολα ο Λόρια. Ο Γεωργιανός τερματοφύλακας απέκρουσε σωτήρια και το πλασέ του Νταμπό λίγο αργότερα, σώζοντας την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Η ομάδα της Λεμεσού διεύρυνε το προβάδισμά της στο 76. Ο Οκριασβίλι πάσαρε στον Νταμπό, αυτός βρήκε τον Λάρσον, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Απόλλων έφθασε στους 10 βαθμούς, αφήνοντας την ομάδα της Αμμοχώστου στους επτά, έπειτα από τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος (44' Αμπαρτζουμιάν), Κορέια, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κ. Αρτυματάς (61' Ελουντού), Νταουσβίλι, Μαργκάσα (46' Χουσμπάουερ), Χριστοφή, Οκριασβίλι, Κβιλιτάια

Απόλλων: Δημητρίου, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Βασιλείου, Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Πίττας, Γιαννιώτας (72' Λάρσον), Μπένσοπ (57' Ντιγκινί), Νταμπό (81' Σακέτι)

Σκόρερ: 19΄ Οκριασβίλι/ 37' Μπένσοπ, 45+2' Πίττας, 76' Λάρσον

Κίτρινες:Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ/ Βασιλείου