Τούμπαρε τον Απόλλωνα με τη σφραγίδα των νέων! (vid)

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ, με τους Μακέντα και Μπεν να κάνουν τη διαφορά

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα στο ΓΣΠ. Η ομάδα του Μιλόγεβιτς παρά το ότι βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, έβγαλε αντίδραση, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Πίττας 03’, Κβιλιτάια 50’, Ντογκαλά 75’ και Μπεν 90’.

Α’ Ημίχρονο

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Απόλλωνα που μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ! Ο Σαχάρ με μια μακρινή μπαλιά βρήκε τον Βα που έφυγε πίσω από τον Φεράρι, έκανε την παράλληλη σέντρα με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυνόμενου, να στρώνεται στον Χέντι ο οποιος βρήκε τον Πίττα στην καρδιά της περιοχής που με μια καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» έβγαλαν αντίδραση και έχασαν καλή φάση στο 23’, με το διαγώνιο πλασέ του Ντάλσιο από τα δεξιά να αναγκάζει τον Γιοβάνοβιτς να διώξει με υπερένταση.

Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους χάνοντας τεράστια φάση με τον Μπεν, ο οποιος από την εξαιρετική πάσα του Ντάλσιο βγήκε απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, αλλά δεν εκτέλεσε σωστά στέλνοντας την μπάλα έξω.

Στο 41ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με ένα γυριστό σουτ του Πεϊμπέρνς το οποίο πέρασε διπλά από το κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στην ομάδα του Μιλόγεβιτς που «άγγιξε» την ισοφάριση με την κεφαλιά του Κονσταντίνοφ από τη σέντρα του νεοεισελθόντα Μακέντα, να περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα.

Β’ Ημίχρονο

Με το ίδιο νόμισμα απάντησε στον Απόλλωνα το ΑΠΟΕΛ, που σκόραρε στο ξεκίνημα της επανάληψης για να φέρει στα ίσα το ματς. Ο Μακέντα τσίμπησε την μπάλα από τον Αρτυματά ο οποιος άθελα του τον ανέτρεψε μέσα στη περιοχή, με τον πορτογάλο ρεφ να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κβιλιτάια που ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έκανε το 1-1 στο 50’.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και έχασαν καλή φάση στο 62’, με τον Ουάρντα να βρίσκει τον Βα στο δεύτερο δοκάρι και τον Ανγκολέζο να κάνει την κεφαλιά την οποία όμως έλεγξε ο Μπέλετς.

Ένα τέταρτο μετά η ομάδα του Μιλόγεβιτς έκανε την ολική ανατροπή, με τον Μακέντα να κάνει την παράλληλη πάσα από τα αριστερά, βρίσκοντας τον Ντογκαλά στο δεύτερο δοκάρι ο οποίος από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στο πλεχτό του Γιοβάνοβιτς.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους κυανόλευκους να πιέζουν για την ισοφάριση, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν περεταίρω την εστία του Μπέλετς.

Στο 90ο λεπτό ο Μπεν καθάρισε την υπόθεση νίκη για την ομάδα της Λευκωσίας με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ που κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Γιοβάνοβιτς.

Έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι» πήρα τη νίκη (3-1) και μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή στον πόντο.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι (30' Γουίλερ), Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (30' Μακέντα), Μπεν, Μαρκίνιος (73' Ντονγκαλά), Κβιλιτάια (56' Εφραίμ).

Απόλλων (Μακρίδης): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Χαμάς, Σπόλιαριτς (80' Ίλιεφ), Σαχάρ (64' Αλεσάμι), Βα (64' Ντόνιο), Ουάρντα (80' Ντιγκινί), Χέντι (46' Ζράντι), Πίττας.

Σκόρερ: 50' Κβιλιτάια, 75' Ντονγκαλά, 90' Μπεν03' Πίττας

Κίτρινες: 40' Μαρκίνιος, 43' Μπεν, 45+2' Σούσιτς / 45' Φιλιώτης, 88' Πεϊμπέρνς

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Branco Godinho Luis Miguel

VAR: Oliveira Melo Fabio