Πρόκριση στο ρελαντί… τώρα αρχίζουν τα δύσκολα (vid)

Προκρίθηκε με 2η νίκη ο ΑΠΟΕΛ και ετοιμάζει βαλίτσες για Βέλγιο

Έκανε την δουλειά του το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 1-0 της Ντίλα Γκόρι και πήρε την πρόκριση στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Η ομάδα του Σα Πίντο παρουσιάστηκε απόλυτα συγκεντρωμένη, επέβαλε τον ρυθμό της και κατάφερε να κάνει το τέσσερα στα τέσσερα στις φετινές ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις. Από εδώ και πέρα οι «γαλαζοκίτρινοι» θα βρουν στο διάβα τους την Βελγική Γάνδη με την οποία θα «μονομαχήσουν» για μια θέση στους ομίλους της διοργάνωσης. Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ντογκαλά στο 48’.

Α’ ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ η Ντίλα Γκόρι που στα πρώτα λεπτά έλεγξε τον ρυθμό με το ΑΠΟΕΛ από την άλλη να περιμένει στο δικό του μισό.

Η ομάδα της Γεωργίας απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο 13’ με τον Γκέιλ, ο οποίος με μια βολίδα από τα 25 μέτρα έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

Στο 17ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» απάντησαν με το διαγώνιο σουτ του Μαρκίνιος από τα αριστερά της περιοχής το οποίο βρήκε σε σώμα αμυντικού και πέρασε λίγο πάνω από τα γκολπόστ.

Στο 26’ η ομάδα του Σα Πίντο «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της μετά από υπεροχή ενέργεια του Κβιλιτάια που γύρισε με άψογο στυλ από το ύψος της περιοχής, έκανε το γυριστό σουτ με τον Κουτσερένκο να αποκρούει.

Ακριβώς με την συμπλήρωση του ημίωρου η Ντίλα Γκόρι «άγγιξε» το γκολ με τον Γκέιλ! Ο Αφρικανός εξτρέμ με μια υπέροχη ενέργεια ελευθερώθηκε από τρεις αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή κάνοντας το διαγώνιο πλασέ και τον Μπέλετς να σώζει υπέροχα.

Τρία λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία στο Α’ μέρος με τον Ντβάλι να κάνει το πλασέ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου, με τον Ντβάλι και πάλι το ΑΠΟΕΛ έχασε καλή ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα. Ο Γεωργιανός πήρε την κεφάλια μετά από στημένη φάση στέλνοντας την ελάχιστα έξω.

Β’ ημίχρονο

Με φόρα μπήκε στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ που μόλις στην πρώτη του ευκαιρία άνοιξε το σκορ με τον Ντογκαλά! Μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Βιγιαφάνες, ο Αφρικανός βρέθηκε μόνος στην καρδία της αντίπαλης περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κουτσερένκο.

Η ομάδα του Σα Πίντο συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 68’ λίγο έλειψε να βρει και δεύτερο γκολ. Ο Τομανέ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον νεοεισελθόντα Σατσιά να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και τον Κουτσερένκο να σώζει σωτήρια.

Στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης κόπασε με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν τον πλήρη έλεγχο και τη Ντίλα Γκόρι να μην μπορεί να γίνει απειλητική.

Στο 74’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη με το μακρινό συρτό σουτ του Γκέιλ να περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπελτές.

Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι θύμισε περισσότερο προπόνηση με το ΑΠΟΕΛ να γυροφέρνει την μπάλα και τους Γεωργιανούς να περιμένουν.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να απειλήσουn στα τελευταία λεπτά του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+3’, όταν ο Εντού πήρε την κεφαλιά μετά από στημένη φάση, στέλνοντας την πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στην Ευρώπη και τώρα καλείται να ξεπεράσει και το δύσκολο εμπόδιο της Γάνδης για να βρεθεί στους ομίλους.

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς (89' Θεοδώρου), Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες (63' Σατσιάς), Μαρκίνιος (63' Εφραίμ), Γουίλσον (43' Ντογκαλά), Κβιλιτάια (63' Τομανέ).

Ντίλα Γκόρι (Demchenko): Κουτσερένκο, Τεβζάτζε, Αντρονικασβίλι, Γκομίς, Γκέιλ, Παρουλάβα (76' Ασαμόα), Κοβτάλιουκ, Βίκτορ, Βάντερσον, Τζοτσενίτζε (58' Εντού), Τσιτεϊσβίλι.

Σκόρερ: 48' Ντογκαλά / -

Κίτρινες: 57' Βιγιαφάνιες, 59' Κβιλιτάια, 88' Σατσιάς, 90+2' Ντβάλι, 90+5' Μπέλετς / 35' Βίκτορ, 54' Γκομίς

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Ρόμπερτ Ίαν Τζένκινς (Ουαλία)