One man show! (vids)

Το γύρισε μόνος του ο Πιέρος

Η Κοπεγχάγη νίκησε με 2-1 την Οντένσε στην έδρα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Δανίας, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιέρο Σωτηρίου.

Ο 26χρονος διεθνής επιθετικός πέρασε αλλαγή στο 78ο λεπτό του αγώνα και ενώ η ομάδα του έχανε με 1-0. Στο 81’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο αμέσως επόμενο λεπτό πέτυχε το νικητήριο γκολ, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του.

Με τη νίκη της η Κοπεγχάγη έφτασε τους 43 βαθμούς και μείωσε την απόσταση από τη Μίντιλαντ στους εφτά, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο Κύπριος διεθνής επιθετικός έφτασε αισίως τα 9 γκολ με τη φανέλα της Κοπεγχάγης στο φετινό πρωτάθλημα και στα 13 σε όλες τις διοργανώσεις.