Με Βόσνιους ο ΑΠΟΕΛ

Η Ζρίνσκι κέρδισε την Ολίμπια στη Σλοβενία με 3-2

Η Ζρίνσκι θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ για το Γιουρόπα Λιγκ, αφού οι Βόσνιοι κέρδισαν εκτός έδρας στην παράταση την Ολίμπια με 3-2.

Παιχνίδι με πέντε γκολ και θέαμα πρόσφεραν σήμερα Ολίμπια και Ζρίνσκι. Αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά ήταν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι και προηγήθηκαν στο 18’ με τον Ιβάνοβιτς. Μετά το γκολ που δέχθηκε η Ζρίνσκι κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και έγινε πιο απειλητική. Αφού έχασαν ορισμένες χαμένες ευκαιρίες, οι Βόσνιοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Μπιλμπίγια στο 52’.

Μετά το γκολ των φιλοξενουμένων ο αγώνας πήρε μια άγρια ομορφιά, αφού η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς μπροστά από τις δύο εστίες και έμοιαζε να ήταν θέμα χρόνου να σκοράρει κάποια ομάδα. Τελικά οι Σλοβένοι ήταν αυτοί που βρήκαν δίκτυα με τον Βόμπεργκαρ στο 80’ να σκοράρει με το κεφάλι. Οι Βόσνιοι απάντησαν άμεσα με δεύτερο γκολ του Μπιλμπίγια και δεύτερη ασίστ του Φιλίποβιτς. Μέχρι και το τέλος του 90λέπτου δεν άλλαξε κάτι και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση.

Με το καλημέρα του επιπρόσθετου χρόνου οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να σκοράρουν με τον Ίβαντσιτς, που στο 92’ έκανε το σουτ εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Το νικητήριο τέρμα προήλθε από εκτέλεση φάουλ του Φιλίποβιτς που σέρβιρε τρία γκολ!

Ο αγώνας όπως μεταδόθηκε ζωντανά από την ιστοσελίδα μας:

Τέλος αγώνα. Η Ζρίνσκι είναι ο επόμενος αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ για το Γιουρόπα Λιγκ.

119' Κίτρινη στον Κούρεζ.

118' Οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν στα καρέ τους και δεν επιτρέπουν την Ολίμπια να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία για γκολ.

113' Ακόμη μια κίτρινη κάρτα για την Ζρίνσκι. Ο Μπάμπαριτς αυτή τη φορά.

111' Κίτρινη κάρτα στον Μάσιτς

110' Η Ολίμπια πιέζει για την ισοφάριση.

Έναρξη Β΄μέρους της παράτασης.

Λήξη του πρώτου δεκαπενταλέπτου.

Δύο λεπτά καθυστερήσεις.

105’ Σουτ του Φινκ από μακρινή απόσταση, ο Μπργκιτς διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

99' Κίτρινη στον Γιακοβλίεβιτς.

96' Σουτ του Βούκουσιτς, σε κόρνερ ο Μπργκιτς.

92' Γκολ για την Ζρίνσκι που κάνει το 2-3! Ο Φιλίποβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ από μακρινή απόσταση και ο Ίβαντσιτς με σουτ εντός της μικρής περιοχής έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Έναρξη του επιπρόσθετου χρόνου.

Ο αγώνας θα οδηγηθεί στην παράταση.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ολίμπια! Ο Ιβάνοβιτς εκμεταλεύτηκε το λάθος της άμυνας, αλλά στο τετ-α-τετ με τον Μπργκιτς, νικητής αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας της Ζρίνσκι.

85' Γκολ για την Ζρίνσκι και άμεση απάντηση για τους φιλοξενούμενους! Σκόρερ για τους Βόσνιους και πάλι ο Μπιλμπίγια που πλάσαρε ανενόχλητος μέσα στην μικρή περιοχή της Ολίμπια. Δεύτερη ασίστ για τον Φιλίποβιτς

80' Γκολ για την Ολίμπια που κάνει το 2-1! Ο Φινκ έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Βόμπεργκαρ έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

75' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα.

70’ Σουτ του Ιβάνοβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνά μόλις άουτ.

60' Μετά την ισοφάριση της Ζρίνσκι η μπάλα ανεβοκατεβαίνει συνεχώς μπροστά από τις δύο εστίες, πιο απειλητική η Ολίμπια

56’ Σουτ του Ιβάνοβιτς εντός της περιοχής, εύκολα ο Φρέλιχ.

54' Κίτρινη για τον Μπιμπίγια της Ζρίνσκι.

53' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να φέρουν τούμπα το ματς. Ο Ίβαντσιτς βρέθηκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα που απόκρουσε.

52' Γκολ για την Ζρίνσκι! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φιλίποβιτς, ο Μπιμπίγια έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. 1-1 το σκορ.

46' Τελική με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου για την Ζρίνσκι, αφού ο Φιλίποβιτς έκανε σουτ εκτός της μεγάλης περιοχής. Μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της Ολίμπια.

Έναρξη της επανάληψης.

Λήξη ημιχρόνου.

43’ Ο Έλσνικ έβαλε το πόδι του στην προσπάθεια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώξει, με την μπάλα να καταλήγει έξω.

40' Καλύτεροι τα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι που προσπαθούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για να φέρουν το ματς στα ίσα.

34' Κίτρινη για τον Ίβαντσιτς της Ζρίνσκι.

28' Γενικώς μετά το γκολ η Ζρίνσκι ανέβηκε και το παλεύει να ισοφαρίσει.

23' Γκολ για την Ζρίνσκι αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

20' Η σέντρα από τον Καιμάκοφ.

19' Με κεφαλιά άνοιξε το σκορ η γενικώς καλύτερη Σλοβένικη ομάδα. Έτσι το χάρηκε ο σκόρερ:

18' Γκολ ο Ιβάνοβιτς και 1-0 η Ολίμπια!

10' Παίζουμε στο δεκάλεπτο, καταγράφηκε κι ένα σουτ του Κάπουν.

7' Για τη Ζρίνσκι Βοσνίας, πήρε τρία σερί πρωταθλήματα (2016-18) αλλά υποχώρησε την τελευταία διετία. Ούτε αυτή μπήκε ποτέ ομίλους.

6' Σουτ του Ιβάνοβιτς, απέκρουσε ο Μπρκιτς.

2' Για το περιβάλλον του αγώνα, να αναφέρουμε πως η Ολίμπια είναι σύλλογος της Σλοβενίας κυρίως γνωστός για το μπασκετικό του τμήμα. Είναι στη σκιά της Μάριμπορ εντός συνόρων και ποτέ δεν μπήκε ομίλους εκτός αυτών. Καλύτερη παρουσία τα play offs του Europa το 2018-19.

1' Έναρξη αγώνα.

Ολίμπια: Φρέλιχ, Φινκ, Σάμαρτζιτς, Κόρουν, Λιάσκοφ (91' Μπάγκαριτς), Κάπουν (106' Κούρεζ), Έλασνικ, Όστρτς (56' Πάβλοβιτς), Καιμάκοφ, Βόμπεργκαρ (Βούκουσιτς), Ιβάνοβιτς

Ζρίνσκι: Μπρκιτς, Στόικιτς (72' Ιμπάνιεζ), Μπάρμπαριτς, Γιακοβλίεβιτς, Τιτσίνοβιτς (78' Τσόρλουκα), Τρέποτιτς (65' Ζλόμισλιτς), Ένιν, Φιλίποβιτς, Τοντόροβιτς, Μπιμπίγια, Ίβαντσιτς (95' Μάσιτς)