Φτιαγμένος... στα βάθη της Ασίας

Εύκολο απόγευμα για τους γαλαζοκίτρινους

Εύκολο απόγευμα για τον ΑΠΟΕΛ στο Καζακστάν, όπου πήρε τη νίκη πρόκριση με 4-1 απέναντι στην Καϊσάρ, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Καζάκοι, αιφνιδίασαν με τον καλημέρα αφού στο 6’ της αναμέτρησης πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Λομπιανίτσε μετά από λάθος απόκρουση του Σίλβα, ωστόσο αντέδρασαν άμεσα και ανέτρεψαν το σκορ μέσα σε ένα 20λεπτο. Στο 15’ ο Ντε Βινσέντι, έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Ανουάρ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Από εκεί και πέρα στην επανάληψη, οι γαλαζοκίτρινοι σκόραραν με τον Ατζίλι στην πρώτη επίθεση που βρήκαν και από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πιο απλά.

Πλέον οι γαλαζοκίτρνοι, περιμένουν το παιχνίδι της Ολίμπια Λιουμπλιάνα και Ζρίνσκι Μόσταρ, για να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Α’ ημίχρονο

Ένα παιχνίδι που δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γαλαζοκίτρινους αφού η Καϊσάρ ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της επίθεση στον αγώνα. Συγκεκριμένα στο 6’ ο Ταγκιμπέργκεν, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Σίλβα να κάνει ασταθή απόκρουση και τον Λομπιανίτσε να σκοράρει στο ριμπάουντ για τους Καζάκους. Ο ΑΠΟΕΛ, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Ντε Βινσέντι. Στο 15’, οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη, πραγματοποίησαν ένα όμορφο συνδυασμό με τον Ενσούε να δίνει την ασίστ και τον Ντε Βινσέντι να κάνει το πλασέ για το 1-1. Από εκεί και πέρα ο ΑΠΟΕΛ, ανέβασε κατά πολύ στροφές καταφέρνοντας να κλείσει στα καρέ της, την Καϊσάρ και να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 25’ της αναμέτρησης με τον Ανουάρ. Ο Μαροκινός μέσος των γαλαζοκιτρίνων, πήρε την μπάλα μετά από απομάκρυνση σε κόρνερ και με δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η διαφορά στην ποιότητα των δυο ομάδων ήταν εμφανέστατη με την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη να χάνει αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Ζαρούτσκι, που θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με ένα πιο άνετο σκορ.

Β’ ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΑΠΟΕΛ, όπου στην ουσία κλείδωσε την υπόθεση πρόκριση. Ο Ενσούε, σε ένα άλλο ανέβασμά του γύρισε την μπάλα στην περιοχή, με τον Ατζίλι να σπρώχνει την μπάλα στην εστία της Καϊσάρ για το 3-1 του ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι μετά και το τρίτο τους τέρμα, έριξαν ρυθμούς, φύλαξαν δυνάμεις ενόψει συνέχειας, ενώ ο Μαρίνος Ουζουνίδης, δοκίμασε πράγματα και έδωσε χρόνο συμμετοχής ποδοσφαιριστές που το είχαν ανάγκη. Οι γαλαζοκίτρινοι, έχασαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία των Καζάκων, αλλά η αστοχία και ο τραυματισμός του Μπεν Σαχάρ, δυσκόλεψαν τους γαλαζοκίτρινους μπροστά στα αντίπαλα καρέ.